Do projektu, letos pod heslem 15. kraj České republiky – kraj knihoven, se zapojují knihovny malé vesnické i velké odborné či univerzitní. I některé knihovny na Blanensku nabídnou přednášky, besedy či workshopy. Téměř všechny už tradičně odpustí novým čtenářům poplatky za registrace a stejně tak lajdákům pokuty za upomínky a nevrácené knížky.

Podle Pavla Svobody z blanenské knihovny si však lidé na odpouštění pokut příliš zvykli. „V Blansku tentokrát zvýhodníme už jen nové čtenáře, kteří registrace bez poplatků stále hodně využívají. Dlužníkům už ale odpouštět nebudeme,“ upozornil Svoboda.

Mnoho knihoven se snaží přilákat čtenáře také na různé výstavy nebo besedy, především se spisovateli nebo výtvarníky. „My jsme se zaměřili hlavně na školáky. Na čtvrtek jsme pozvali Adolfa Dudka, který bude hovořit o svých ilustracích,“ uvedla Olga Nárožná z knihovny ve Velkých Opatovicích. Do Lysic a Drnovic zase přijede autorka knížek pro děti Petra Braunová.

Fotografie a výstavy

Blanenská knihovna využije Týdne knihoven na zahájení třetího ročníku Salonu blanenských fotografů. „Salonu se účastní čtyřiadvacet fotografů, profesionálů i amatérů. Téma je libovolné, letos se objeví folklor, makrofotografie, květiny, portréty či různé země. Omezili jsme prostor, každý fotograf dostal jen jeden panel,“ upřesnil Svoboda. Salon v knihovně zahájí v pátek v šest hodin večer.

Pro výstavu se rozhodli i v knihovně v Adamově. Ve výloze knihovny budou od pondělí k vidění knihy Jaroslava Seiferta a Karla Jaromíra Erbena. Ve středu pak představí Erbenovu tvorbu dětem.

V Adamově i v Boskovicích chtějí knihovnice čtenářům přiblížit také část své práce. Proto nachystaly ukázky balení knih. V Boskovicích si navíc v úterý od dvanácti hodin odpoledne můžou děti ve výtvarné dílně zkusit obalit i vlastní přinesenou knihu.

Do Týdne knihoven připadá i první setkání v literární kavárně, které připravuje především pro starší lidi knihovna v Rájci–Jestřebí. V literární kavárně se Ráječtí budou nadále scházet každé první pondělí v měsíci až do května příštího roku. Diskuze o oblíbených knihách čtenářů budou většinou tematicky zaměřené na určitou dobu nebo autora.

ANETA NEJEZOVÁ