Sérii akcí k příležitosti měsíce čtenářů v blanenské knihovně odstartuje čtvrtého března přednáška odborníka v oboru masérství Jiřího Pospíšila s názvem Masáže a my. „Na jedenáctého března je pak připravený speciální program pro studenty Gymnázia Blansko. Akce je součástí takzvané Komiksové dílny manželů Vydrových," uvedl ředitel blanenské knihovny Pavel Přikryl.

Třináctého března v knihovně zahájí výstavu Nevidíme, neslyšíme, ale cítíme… „Ta je věnovaná především handicapovaným lidem. Připravili jsme ji ve spolupráci s Klubem přátel červenobílé hole," přiblížil Přikryl.

Pro milovníky cestování si blanenská knihovna připravila například také přednášku známého blanenského cestovatele Milana Daňka. „Ten vystoupí dvacátého března. Ústředním tématem přednášky s besedou budou nejen zážitky z řady výprav, ale zejména jeho poslední kniha s názvem Ti, kteří utíkají pěšky," uvedl Přikryl.

Odpustí poplatky

Knihovna však pamatuje i na děti. „Zakončení měsíce čtenářů v Blansku obstará oblíbená událost, kterou pořádáme každý rok. Je jí Noc s Andersenem, která se uskuteční sedmadvacátého března," řekl Přikryl.

Na březen plánují nejrůznější akce pro čtenáře i v knihovně v Boskovicích. „Budeme registrovat nové čtenáře zdarma a plánujeme také amnestii poplatků," uvedla pracovnice boskovické knihovny Světlana Nováková.

Návštěvníci boskovické knihovny se v březnu mohou těšit také například na výstavu Franz Josef na pohlednicích. Nejmladší čtenáře čekají soutěže Přiveď svého tátu do knihovny a také Lovci perel. „Děti dostávají za přečtené knížky perličky, které si navlékají na nit, a na konci soutěže získají odměnu," popsala Nováková.

Desátého března do knihovny zavítá bylinkářka Hanka Urbánková a povede besedu na téma bylinek a jejich zpracování. „Sedmadvacátého pořádáme Noc s Andersenem pro děti. Měsíc čtenářů zakončíme jednatřicátého besedou s grafoložkou Dagmar Kravčíkovou na téma Grafologie a grafoterapie," uvedla Nováková.

I v Letovicích lákají v březnu nové čtenáře na registraci zdarma. „Od druhého do třináctého března budeme také promíjet upomínky za nevrácené knihy," řekla vedoucí knihovny Romana Hoderová.

Kromě toho Letovické čeká čtvrtého března v Městském klubu důchodců přednáška Ondřeje Slaniny s názvem Slavná česká filmová klasika. Sedmnáctého března začne prodejní výstava v čítárně knihovny Drobná velikonoční překvapení II. Děti se také mohou těšit na výstavu knih s klasickými večerníčkovými pohádkami či luštění velké křížovky s tématem Mach a Šebestová.

I v knihovně ve Velkých Opatovicích bude v březnu živo. Nové čtenáře přihlásí zdarma a dlužníkům odpustí upomínky. Připravují také několik besed, jako třeba čtvrtého března Kouzlo bylinek nebo třiadvacátého cestovatelskou besedu Maroko.