V pondělí odstartuje již potřinácté celostátní akce Týden knihoven. Na Blanensku knihovny připravily na příští týden mnoho zajímavých kulturních akcí. Stejně jako v minulých letech prominou čtenářům poplatky za nevrácené knihy. Zájemcům navíc zdarma nabídnou roční registraci do knihovny.
Do letošního Týdne knihoven, který má motto Kniha mého srdce, se podle Víta Richtera ze Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky zapojilo kolem čtyř set knihoven.

Jednou z nich je již tradičně knihovna v Blansku. Ta kromě promíjení poplatků nabízí po celý týden také zdarma internet. Blaneští chystají také řadu zajímavých akcí. „V úterý je od osmnácti hodin na programu beseda se spisovatelem, cestovatelem a scenáristou Arnoštem Vašíčkem. V sobotu pak máme připravený vlastivědný výlet Pomezím Čech a Moravy,“ uvedl Pavel Svoboda z blanenské knihovny. Ten také doplnil, že od devátého do třicátého října bude ve výstavní síni knihovny Salon blanenských fotografů.

Bohatý program plánují i v boskovické knihovně. „V úterý ve třináct hodin jsme pro děti připravili Detektivní odpoledne, kdy budou řešit různé rébusy a kvízy. Ve středu od půl desáté si pak přijdou na své maminky s dětmi. Dětem přečteme pohádky a maminky si mohou sednout k počítačům a internetu,“ uvedla vedoucí knihovny Jitka Moráňová, která doplnila, že na středeční pohádkové dopoledne je potřeba se nahlásit předem. Po celý týden si v boskovické knihovně lidé také prohlédnou výstavku knih v angličtině.

Ve Velkých Opatovicích chystají burzu knih a časopisů a přednášku. „V sobotu desátého října bude v kině přednáška s Tomášem Jandou o Německé průchozí dálnici. Začátek je v pět hodin odpoledne,“ řekla knihovnice Hana Dokoupilová.

V letovické knihovně si přijdou na své především děti. „Připravili jsme pro ně literární a výtvarnou soutěž Medvědi nevědí, že…,“ prozradila Barbora Bolomská z knihovny. Ta doplnila, že díla inspirovaná plyšovým medvídkem musí děti donést nejpozději tento pátek do půl páté. „Všechny výtvory pak vystavíme v knihovně,“ uvedla Bolomská a dodala, že od pondělí od dvanácti hodin začíná v letovické knihovně společné čtení. Z oblíbených knih si mohou děti číst až do konce týdne.

Číst se bude i v knihovně v Adamově. „V úterý o tři čtvrtě na pět na faře přečte, ale i zazpívá dětem vedoucí souboru Hradišťan Jiří Pavlica,“ sdělila vedoucí Městského kulturního střediska Jitka Králíčková. Ta doplnila, že po celý říjen mohou čtenáři také vyrábět svého oblíbeného knižního hrdinu z jakéhokoliv materiálu a figurky. Ty pak vystaví v tamní knihovně.