„Vrátit knihy po vypůjční lhůtě, aniž by platili pokutu, u nás lidé mohou od druhého března. A hojně toho využívají. Největší odpuštěná pokuta byla třináct set čtyřicet tři korun,“ řekl zástupce ředitele Městské knihovny Blansko Pavel Svoboda.

Zároveň dodal, že na březnové úlevy na pokutách někteří čtenáři cíleně čekají. Amnestie v blanenské knihovně potrvá do 13. března a je spojena s užívání internetu v knihovně zdarma. Boskovické návštěvníky knihovny dny, kdy mohou vrátit knihy po výpůjční lhůtě, teprve čekají. Tamní knihovna vyhlásí amnestii až 23. března. „Máme spousty čtenářů, kteří nevrátí knihy včas a chtějí odpuštění pokut využít. Je tu i několik čtenářů, kteří knihy vracejí pozdě pravidelně. I pro ně je amnestie dobrou možností, jak si dát vše do pořádku. Jinak je totiž musíme bombardovat upomínkami a snažit se je přimět, aby půjčené knihy přinesli nazpět. I to je však někdy zbytečné,“ vysvětlila vedoucí boskovické knihovny Jitka Moráňová.

Podle ní je některé čtenáře těžké přimět k tomu, aby plnili své povinnosti. „Nejvyšší pokuta, kterou hrozíme je čtyři sta korun. Pak je tu ještě možnost exekuce, ale tu my nevyužíváme. Ze zákona také nemůžeme nikomu půjčování knih odepřít, takže když ti známí nevraceči své dluhy vyrovnají, knihy jim půjčíme zase. Pokud ale nejsou ochotní pokuty platit, můžou si knížky vypůjčit jen na čtení v knihovně, domů už jim je nesvěříme,“ doplnila Moráňová.

Amnestie v Městské knihovně Boskovice platí do 27. března. Už v příštím týdnu ale začnou pokuty odpouštět knihovníci v Letovicích. Hříchy svým čtenářům bude tamní knihovna odpouštět od 9. do 13. března. „Čtenářskou amnestii u nás bohužel moc lidí nevyužívá. Přitom se hodně snažíme o tom dát lidem vědět. Navíc každý týden rozesílám asi deset upomínek, takže čtenářů, kteří by si mohli ušetřit pokutu, není málo. Přitom v současné době mají možnost si výpůjční dobu prodloužit přes internet i telefonicky,“ vyjmenovala služby vedoucí oddělení pro dospělé čtenáře letovické knihovny Ivana Hanková.

Vedoucí knihoven přitom shodně popisují i případy, kdy čtenáři přišli vrátit knihu po několika letech. „Už jsme tady měli i takovýto případ. Často se to týká studentů, kteří odjedou do zahraničí. Byl tu i jeden pán, kterému shořela chata s několika našimi knihami,“ zavzpomínala na netradiční případy boskovických čtenářů Moráňová.