Problémy s dlužníky řeší třeba blanenská městská knihovna. „Rozhodně nemůžu říct, že by situace zrovna u nás byla nějak kritická. Přesto jsme se rozhodli jednání s dlužníky zpřísnit," oznámil ředitel blanenské knihovny Pavel Přikryl.

Příloha ke knihovnímu řádu začala platit na začátku letošního roku. „Pokud čtenář nevrátí knihu do týdne od stanoveného termínu, přijde mu první upomínka a poté druhá. Za další měsíc přijde dlužníkovi má osobní výzva, která stanoví poslední termín k vrácení knihy. Začali jsme spolupracovat s právním oddělením městského úřadu, takže když ani ta nepomůže, pošleme upozornění na podezření ze spáchání přestupku. Komise člověka o našem kroku informuje a může mu udělit pokutu," rozvedl Přikryl.

Přístup se podle něj často liší v závislosti na konkrétním případu. „Jinak postupujeme ve chvíli, kdy se jedná o staršího člověka, který onemocněl a nemá se k nám jak dostat. Ale třeba na soud se nebudeme obracet ani v krajních případech, jelikož by se nám to jednoduše nevyplatilo," řekl. Přikryl.

Blanenským postupem se inspirovali i v Boskovicích. „Je pravda, že jsme byli docela dlouho až moc benevolentní. Proto jsme se rozhodli v komunikaci s dlužníky přitvrdit. V dopise, který jim zašleme, je zároveň varujeme, že jestli své závazky vůči knihovně nenapraví, předáme celou věc přestupkové komisi," konstatovala vedoucí boskovické knihovny Miroslava Jurdičová.

Rozdíl v takové situaci pocítí nezodpovědný čtenář v peněžence. „Zatímco u nás se většinou jedná o dluh ve výši pár set korun, když bude jeho přístup klasifikován jako přestupek, zaplatí mnohem více. Knihovní fond je majetkem města a my nechceme, aby o něj zbytečně přicházelo," naznačila Jurdičová.

Někde se rozhodli problém s dlužníky řešit po svém. „Nedávno jsme jim poslali dopis, ale efekt nebyl takový, jaký jsme čekali. Proto jsme požádali obecního strážníka, aby je osobně obešel a vybral od nich jak pokuty, tak případnou náhradu za knihu. Je to vlastně stejný postup jako v případě poplatků za popelnice nebo psy," vysvětlila vedoucí knihovny v Rájci-Jestřebí Pavla Šamonilová. Zároveň poznamenala, že lidé dluží knihovně částky, které se pohybují mezi třemi a třinácti sty korun.

Typickým příkladem problémových čtenářů je muž z Blanenska, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Teď už do knihoven moc nechodím, ale dřív jsem je docela sponzoroval. Knihy jsem zapomínal vracet. Spoléhal jsem na to, že dříve nebo později vyhlásí amnestii," přiznal.

Ta čeká boskovickou knihovnu od čtvrtého března. Například v Blansku se však k této variantě staví záporně. „Osobně se mi nelíbí, že na ni někteří čtenáři vysloveně čekají. Proto už jim podobnou možnost dva roky nenabízíme a hned tak nabízet nebudeme," dodal Přikryl.