Dodal, že se jedná o unikátní knihu. „O podobné, která by se věnovala historickým mapám a nabídla jejich větší ucelený soubor, nevím. Jedná se o kopie šestačtyřiceti nejvýznamnějších historických map českých a moravských jeskyní. Od roku 1784 po čtyřicátá léta minulého století. Jsou součástí knihy jako příloha. Každá z nich má svůj zajímavý příběh. Čtenáři se dozvědí o jejich autorech, jak a proč vznikaly i o pionýrských dobách krasového badatelství," upřesnil Zajíček. Už předtím napsal dvě knihy o jeskyních.

Jako čtvrtá v pořadí mu letos vyjde kniha Moravský kras v ponorné řece času. Podle pracovníka Muzea Blanenska Milana Koudelky, který je jedním z recenzentů, nová kniha zviditelní region a spoustě lidí rozšíří obzory. „Není to žádná vědecká publikace pro úzký okruh lidí. Naopak. Atraktivní a čtivou formou je tam dokonale zmapovaný Moravský kras včetně spousty krásných fotografií,“ uvedl Koudelka.

Speleolog Petr Zajíček začíná pracovat na své páté publikaci. Tentokrát se zaměří na krasové oblasti střední a severní Moravy.

Kniha speleologa Petra Zajíčka získala ocenění.Zdroj: Deník / Charvát Jan