„Klíšťat je hodně, více než v minulých letech. Nevedu si statistiky, ale za poslední dva měsíce tady bylo určitě dvacet lidí s klíšťaty, která jim nešla vytáhnout,“ uvedl praktický lékař v Letovicích Michael Šafránek.
Letovický praktik i jeho blanenský kolega Vladimír Širůček také mají ve svých ordinacích více pacientů, u kterých se prokáže borelióza. „Odhaduji to za poslední dobu tak na deset případů. Jednalo se obvykle o boreliózy v prvním stádiu, kdy se na kůži objeví ostře ohraničená skvrna. Onemocnění se pak léčí antibiotiky,“ popsal Michael Šafránek. „Měl jsem tak mezi pěti až deset případy. Někdy se léčení vleče, antibiotika musí pacient brát i několikrát za sebou,“ doplnil Širůček.
Infikované klíště se přisálo i k Jaroslavu Palatkovi z Blanska. „Chytil jsem ho v lese. Je to už dva roky a ještě teď musím chodit k lékaři, aby mi kontroloval krev, protože jsem měl boreliózu,“ svěřil se muž. Podle Renaty Vaverkové z krajské hygienické stanice ale není výskyt borelióz nijak extrémní.
Mnohem nebezpečnější klíšťová encefalitida se na Blanensku letos zatím neobjevila. „V celém kraji jsme letos zaznamenali jen čtyři případy,“ doplnila Vaverková.
Podle Marie Loudové ze Zdravotního ústavu v Blansku se letos nechalo proti klíšťové encefalitidě očkovat víc lidí než za celý minulý rok. „Přitom letos byl nedostatek vakcíny,“ podotkla Loudová