Klíšťatům nahrála mírná a poměrně teplá zima, která jim pomohla přezimovat. V létě zase měla vhodné podmínky pro množení a šíření. „Jen za letošní červenec a srpen na Blanensku evidujeme jedenáct případů onemocnění lymeskou borreliózou a sedm klíšťovou encefalitidou," vyčíslila ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Ciupek. Čísla jsou podobná jako v loňském roce, ale zatím pravděpodobně nejsou konečná. „U těchto nemocí je totiž poměrně dlouhá inkubační doba, proto se dají očekávat další pacienti i po hlavní sezoně klíšťat," doplnila Ciupek.

Alena Žákovská z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně upozornila, že další vlna onemocnění může s vlhčím počasím přijít na podzim. „Letos je mnohem víc klíšťat než loni. Plyne to ze sčítání, které každých čtrnáct dní děláme v Brně. A třeba v lokalitě Skalní mlýn na Blanensku jsme jich letos našli přes padesát," řekla. Podle ní je nyní jedenáct procent klíšťat na Brněnsku nakažených, takže pravděpodobnost onemocnění po přisátí je poměrně vysoká.

Klíšťata se nejvíce nacházejí na rozhraní lesů a luk, dále v křovinatých porostech nebo lesoparcích. „Nenajdeme je s jistotou například na čerstvě posečeném trávníku," ujistila Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu.

Stále větší hrozba onemocnění klíšťovou encefalitidou přivádí do ordinací lékařů zájemce o očkování. Letos jich je mnohem víc než v minulých letech. „Podle mě je to i díky všudypřítomné osvětě," uvedl blanenský praktický lékař Josef Trávníček. Větší zájem o očkování zaznamenala i letovická praktická lékařka Gabriela Hniličková. „Letos je těchto lidí určitě víc než v předchozích letech," potvrdila.

Lidé se mohou proti klíšťové encefalitidě nechat očkovat po celý rok. V letní sezóně to ale přináší určitá rizika. Protože jestliže pacienta, který je krátce po prvním očkování proti encefalitidě, napadne infikované klíště, tak se u něj může projevit alergická reakce. Případně se i mohou zhoršit příznaky choroby. „Proto je opravdu velmi vhodné se v době očkování vyhnout místům s větším výskytem klíšťat. Jednodušší je samozřejmě nechat se očkovat po sezóně klíšťat, tedy nejlépe v zimě," dodala praktická lékařka.