Zahájení turistické sezony na Blanensku se v podobném recesistickém duchu odehrálo již počtvrté. Minulý rok se sešlo nejvíc lidí, kteří měli pod čepicí. Letos si výletníci přinesli kliky. „Napadla nás myšlenka, že máme kliku. Žijeme totiž v Moravském krasu,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Jiří Kučera.

V neděli se v Černé Hoře sešlo tisíc čtyřicet tři lidí a šest psů. Největší klika měřila podle Kučery necelých dvě stě třicet centimetrů. Nejmenší zase pouhého půl centimetru. „Ta byla od autíčka. Nejtěžší byla pro změnu klika od jeřábu,“ přiblížil Kučera s tím, že lidé donesli také dráškovačku puškovních hlavní nebo kliky od flašinetů.

Na pokus o zápis do české knihy rekordu dohlížel Miroslav Marek z agentury Dobrý den. Za zvuku točících se klik nad hlavami lidí potvrdil, že se lidé z Blanenska postarali o nový rekord. „Víc jak tisícovku lidí a šest psů s klikou zapíšeme do České knihy rekordů, která bude k mání v listopadu,“ dodal Marek.

Do pivem proslaveného městečka mířili po silnicích také cyklisté. Na výšlap vyrazili další klikaři od boskovické Šmelcovny nebo od blanenského zámku. Kličky od mlýnů a dveří v batohu nesla třeba Tereza Navrátilová z Rájce. „Na dvanáctikilometrovou tůru jsme se vydali z Blanska. Nejhorší bylo vylézt kopec na Hořice,“ sdělila brunetka. Po cestě potkávalav lese davy výletníků.

Prudký kopec zdolával i Jan Souček z Blanska. Doprovázela jej přítelkyně. „Ráno jsem se navlíkl, takže jsem se do kopce dost zpotil,“ přiznal muž, který na rozdíl od přítelkyně kliku nevzal. „Budu muset za trest klikovat,“ usmál se.

Cílem turistů byl černohorský pivovar. Jeho nádvoří praskalo ve švech. Na pódiu hrála trampská kapela Prak, mezi davem se procházel nejeden flašinetář. „Tento flašinet je starý sto šest let. Mám jej od kamaráda, který jej zdědil po dědečkovi. A já ho zase předám dál,“ svěřil se Miroslav Peterka z Blanska. Ten část tůry zdolával v autobusu. Flašinet totiž váží čtyři a půl kila.

Turistickou sezonu na Blanensku odstartovalo rozkrojení metr dlouhého salámu. Jak jinak než turistického.