Snoubenci si v dnešní době mohou vybírat místo, kde papírově stvrdí svoji lásku. Uspořádání méně tradiční svatby nabízejí nejen kostely, ale také zámky, hrady i například westernové městečko. Přesto dávají páry na Blanensku stále přednost klasickému sňatku na radnici.
Hlavním důvodem častých obřadů na radnicích je především to, že vyjdou nejlevněji. „Nabízíme také svatbu na zámku, ale vzhledem k docela vysokému poplatku není moc vyhledávaná,“ uvedla matrikářka z Boskovic Marie Holubová. Velký zájem není ani o církevní obřady. „Za rok vydáme jen asi kolem deseti potvrzení pro svatbu v kostele,“ říká Holubová.
Boskovická matrika eviduje také několik sňatků v areálu Sudického dvora, na tamním hradě nebo dokonce ve westernovém městečku. V něm se nechávají oddávat především romantici. „Často to jsou lidé, kteří svatbu u nás viděli a líbila se jim,“ usmívá se spolumajitelka městečka Martina Mossad.
Netradiční svatbu nabízí i zámek Lysice. Mají o ni zájem lidé z celé republiky, nezřídka i cizinci. „Prostředí našeho Velkého salonu je velmi pěkné, navíc nabízíme dokonalý servis,“ pochlubila se kastelánka Martina Medková Rudolfová.
Snoubenci nevybírají jen vhodné místo pro svatbu. Nezbytné je i odpovídající oblečení. V tomto ohledu jsou nevěsty z Blanenska konzervativní. „Maminky a babičky tu mají bohužel silné slovo a nutí děvčata do bílých šatů klasického střihu,“ povzdechla si majitelka svatebního salonu Dana Beránková.
Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mladí lidé v okrese se do sňatků nijak nehrnou.
Více informací se dozvíte už v pondělí 27. srpna v blanenském Deníku Rovnost.