Některé organizace na Blanensku chtějí geocaching využít jako turistické lákadlo. Kešky pro turisty tak v budoucnu lidé nejspíš najdou v Boskovicích nebo Moravském krasu.
V České republice je k dnešnímu dni ukryto asi čtyřicet tisíc kešek. Minimálně několik stovek kešek hledají lovci, kteří si říkají kačeři, také na Blanensku. Využít toho příští rok hodlají třeba v Boskovicích. „V některých místních památkách a turistických cílech už jsou kešky ukryté, ale většinou je tam schoval právě nějaký nadšenec, kačer. My vytvoříme a ukryjeme kešky vlastní a pak na ně budeme lákat na městských internetových stránkách,“ upřesnil mluvčí boskovické radnice Jaroslav Parma s tím, že přesnou strategii teprve budou vymýšlet.
O využití geocachingu přemýšlí také organizátor cyklistického závodu Transkras Moravským krasem Roman Daněk. „Nemáme ještě úplně vypilované detaily, ale naše představa je, že lidé budou sbírat kešky po trase našeho závodu. Tam, kde cyklisté při závodu mívají kontroly, umístíme kešky, které lidé mohou hledat celoročně. Můžou si tak projít nebo projet trasu kdykoliv se jim zachce, aniž by museli absolvovat závod na čas,“ vysvětlil Daněk.
Geocaching vznikl ve Spojených státech amerických a oblibu si rychle našel i v Česku. Podstatou hry je hledání schránek, ve kterých jsou ukryté cache, česky keše. Hledači přitom využívají souřadnic, které zadávají do GPS navigací.
Žádní nováčci
Cacheři, česky kačeři, se považují za zvláštní zasvěcenou komunitu, která sdílí určité tajemství, a nováčky mezi sebe neradi pouští. Obyčejné lidi, kteří geocachingu nepropadli, nazývají mudly.
Geocachingu se věnují celá internetová diskuzní fóra, kde si kačeři vyměňují zážitky i hledají souřadnice k nově ukrytým keškám. Zarytí kačeři však nestojí o popularizaci geocachingu ani o jeho komerční turistickou verzi, jako plánují třeba právě v Boskovicích.
Podle Radomíra Horta z Brněnska, který se o geocaching zajímá už tři roky a jezdí lovit i na Blanensko, však může jít o dobrý tah. „Pravidla geocachingu říkají, že poklady mají být ukryty na nějakém zajímavém místě z hlediska přírodního, historického, místopisného a podobně. Nejde tedy pouze o obyčejný „odlov“, ale hlavně o návštěvu nějakého zajímavého místa, na kterém se člověk dozví něco, co třeba předtím vůbec nevěděl. Spoustu míst navštíví kačer jenom díky tomu, že jej tam dovede geocaching,” tvrdí Hort, který už má kešku třeba z Kozárova, ale také z Francie, Chorvatska či Rakouska. Podle něj proto využití geocachingu jako turistického lákadla bude užitečné. „Je to smysluplné použití internetu k získání zajímavých vědomostí a navíc spojené s pobytem v přírodě. Jako turistické lákadlo geocaching regionu určitě dobře poslouží,” uvedl Hort.
Někdy může hledání kešek skončit i nepříjemným překvapením. Mladý pár se předloni vydal na lov nad blanenskou přehradu Palava. Místo kešky však našel mrtvolu muže, kterého už čtrnáct dní pohřešovala rodina.