Dovolená u moře je každý rok stejná, exotičtější kraje vychází draho a v Čechách se aspoň domluví. Volné dny přijíždí strávit do kempů na Blanensku stále víc lidí. Pokles zahraničních turistů vyrovnávají tuzemští zákazníci. I když sezóna ve většině kempů začíná prvního května, svoje brány otevřeli pro návštěvníky už o Velikonocích.

„Děláme poslední úpravy, abychom kemp mohli naplno otevřít o následujícím víkendu, ale už o velikonočních svátcích tu bylo plno. Prodávaly už některé kiosky, fungují tenisové kurty a lidé přijížděli s karavany na volné dny, dokonce jsme tady měli i jedny Holanďany. Teď o víkendu se připravujeme na nájezd velorexů, jejichž majitelé tu mají sraz. A pokud přijedou i jiní návštěvníci, není problém je také ještě ubytovat,“ přiblížila Marie Učňová z kempu Suchý.

Také v jedovnickém Olšovci o Velikonocích otevřeli. Část kempu mají školy na ubytování zamluvenou až do konce června, volná místa pro turisty se tam ale podle ředitelky ATC Olšovec Mirky Hartmannové ještě najdou. „Od tohoto týdne k nám už jezdí školní výlety a máme domluvené i celotýdenní školní pobyty až do prázdnin. Kapacita kempu však ještě úplně zaplněná není,“ řekla ředitelka rekreačního střediska.

Letos u rybníku Olšovec poprvé návštěvníci kempu nebudou muset chodit na jídlo do okolních hospod. Nově si v něm můžou zamluvit oběd i večeři. „V kempu máme vlastní kuchyň, ve které vaříme pro školní výlety a podobné větší akce. Ale když se přijeli do kempu ubytovat jednotlivci, museli chodit na jídlo do okolních hospod. Letos jim nabídneme možnost objednat si domácí stravu přímo v kempu, bude to fungovat na objednávku na karty podobně jako ve školních jídelnách,“ doplnila Hartmannová s tím, že novinkou v kempu ATC Olšovec bude letos i klub v prostorách bývalé pizzerie, kde se budou moc hosté kempu ukrýt před deštěm nebo si jen tak přijít posedět.

Od prvního května se chystají otevřít v kempu Relaxa ve Sloupě. Prostory rekreačního střediska v severní části Moravského krasu zaplní ale už o následujícím víkendu jeskyňáři. „Ve Sloupu se tento víkendu chystá sraz jeskyňářů, Speloofórum. Kemp proto připravíme už na poslední dubnový víkend a rovnou je necháme otevřený i pro veřejnost, “ informoval správce kempu Karel Němec.

Podle Němce dovolené ve sloupském kempu dává přednost každý rok stále víc Čechů. „Dříve k nám jezdili hlavně Holaňdané, na čtyři české stany tu bylo dvacet holanských. Poslední tři roky už tento trend ustává. Holaňdanů ubývá, zato přibývá Čechů, tržby jsou tak pořád zhruba stejné. A kromě běžných tuzemských turistů kemp plní i školní výlety,“ řekl Němec.

Už dva měsíce jezdí lidé strávit volné dny do kempu Baldovec. „Běžně máme otevřeno po celý rok, letos jsme dělali čističku, proto jsme na zimu museli zavřít. Od prvního března se u nás už lidé ubytovávají, zrovna o posledním velikonočním víkendu tu bylo plno,“ přiblížil Petr Jančařík z baldoveckého kem­pu.

Také do Baldovce míří školní výlety i školy v přírodě. „Kromě ubytování a stravování lidem nabízíme různé sportovní vyžití od lanového centra přes střelbu z luku až po paintball. V zimě zase máme připravené wellness programy se solnou jeskyní, masážemi a vodním světem,“ dodal Jančařík.