„Musím jezdit každý rok do Prahy k doktorovi, protože mám jedno oko skleněné. Ale nevadí mi to, ani ve svém věku totiž nepotřebuji brýle,“ chlubí se stoletý pán.

Stařík oslaví sto let v neděli. Na dlouhověkost zná prostý recept. Střídmost v jídle i v pití a sportovat, dokud to jen trochu jde. „Celý život jsem hodně běhal a cvičil gymnastiku. Dělal jsem salta, přemety, plaval sem. Sport je dobrá cesta ke stovce,“ radí Baldrman.

Kromě pravidelného cvičení Antonínu Baldrmanovi k dlouhověkosti přispěla i skromná strava. Celý život jí málo a nikdy se nepřejídá. Oblíbené švestkové koláčky si ale neodpustí. „Mám rád koláčky třeba se švestkami. Ty jsem měl i k dnešní snídani,“ říká stařík.

Antonín Baldrman se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí ještě za Rakouska-Uherska v Adamově. Po svatbě, v roce 1938, se přestěhoval do Blanska, kde žije dodnes. Od loňského září v blanenském Domě pro seniory. „Měl jsem potíže s ledvinami, proto jsem se přestěhoval sem, kde se o mě starají zdravotní sestřičky. Jsem tu od sedmého září minulého roku,“ připomíná přesné datum Baldrman.

Svoje potomky, kteří půjdou nejstaršímu muži z Blanska poblahopřát ke stoletému jubileu, bude muset počítat. Na svět přivedl tři děti. A celkem má pět vnoučat a devět pravnoučat.

„S manželkou jsme vychovali dvě holky a jednoho kluka. Toníkovi je sedmdesát, Jarka má sedmašedesát a nejmladší Marcelce je čtyřiašedesát. Z dětí se o mě teď nejvíc stará Jaruška,“ libuje si stařík.

Jaké další recepty Antonínu Baldrmanovi prodlužují život? Alkohol užívat jen jako lék. Sám se ho za celý svůj život téměř nedotkl. „Dal jsem si třeba jen rum, když jsem měl nějaké zdravotní potíže, nebo slivovičku. Ta totiž čistí krev,“ vzpomíná jubilant.

Zato s dýmkou trávil nejstarší muž města volné chvilky rád. „V Adamově jsem dělal řezačky na tabák. To jsem si tabáček sem tam dopřával. Ale potom jsem kouřit přestal. Cigarety mi totiž nechutnají. To už není pořádný tabák, to už je seno,“ prohlašuje Baldrman.

A co je podle Antonína Baldrmana vůbec nejpodstatnější k dosáhnutí stoletých narozenin? „No, důležité je, jestli máte srdce na pravém místě,“ uzavírá stoletý stařík.