V Olešnici se chystají se zasněžováním začít koncem tohoto týdne. „Nejdříve jsme museli počkat, až zmrzne podloží. Sněžná děla ale už máme nachystaná a poprvé je chceme spustit snad už o víkendu. Uvidíme, zda nám plány nepokazí počasí," sdělil Jiří Kotlán.

Vyrábět umělý sníh zatím neplánují v Hodoníně u Kunštátu. „Sice už mrzlo, ale zasněžovat jsme ještě nezačali. V nejbližších dnech to ani neplánujeme, podle předpovědi by se totiž mělo zase oteplit. Necháme to až na dobu, kdy budou meteorologové hlásit dlouhodobější mrazy. Například týdenní," popsal správce areálu Josef Kšica.

Začínat dříve je podle něj neekonomické. „Pokud bychom zasněžovali v době, kdy by mrazy trvaly jen chvíli a pak by se oteplilo, hodně sněhu by nám odtálo. Zbytečně bychom tak plýtvali elektřinou," dodal Kšica.

Předpověďmi meteorologů se při plánování zasněžování v obou skiareálech řídí. „Sledujeme několik zpravodajských serverů zaměřených na počasí. Je to určitě lepší než se spoléhat na jeden, protože podle mé zkušenosti každý server předpovídá počasí trochu jinak," řekl olešnický správce.

NEJPRVE U KOTVY

Pokud by teploty přes noc byly okolo minus pěti a i přes den by se držely pod nulou, na otevření první sjezdovky by v Olešnici potřebovali zhruba osm dní. „Jedná se o ideální stav. V tomto období bývají mrazy spíše jen v noci, i to však stačí. Nicméně zasněžování pak trvá dále," vysvětlil Kotlán a dodal, že sjezdovky budou zasněžovat postupně.

„Nejdříve se pustíme do míst u kotvy. Až bude tato část kopce sjízdná, posuneme se na další části," popsal Kotlán.

I přes dřívější příchod mrazivého počasí stihli všechny podzimní práce dokončit. „Vleky jsou všechny zkontrolované a chodníček před půjčovnou je hotový," dodal Kotlán.

Naopak ve skiareálu v Hodoníně u Kunštátu na opravách ještě pracují. „Letos jsme se rozhodli vyměnit teleskopické tyče u jednomístného vleku, takzvané pomy. Zatím na výměně stále pracujeme," sdělil tamní správce. Výměna bude stát okolo dvou set padesáti tisíc korun.

Dřívější zahájení sezóny by uvítali i lyžaři. „Byla by to paráda, kdybychom mohli sjezdovat už tak brzy. Nepamatuji si, že bych stál na lyžích dříve jak mezi vánočními svátky," řekl nadšený lyžař Jan Malouch.

MARKÉTA PULDOVÁ