S dcerkou se doma několik hodin denně učí, ale není to podle něj plnohodnotná výuka. „Nejvíce jí chybí kolektiv a kontakt s vrstevníky. To je pro psychiku dítěte hodně důležitý faktor. I kdyby to mělo být je na část dne, tak je to dobré. Moje zaměstnání v tom roli nehraje. Nyní pracuji z domu a máme ještě syna v předškolním věku, se kterým stejně zůstáváme doma,“ dodává Opálka.

Ilustrační foto.
Pro vážně popáleného letěl do Žďárné vrtulník. Škoda na domě je 300 tisíc korun

Pro otevření základních škol ještě v tomto školním roce je také Kateřina Prudíková z Adamova. „V září se z toho všichni zblázní. Dětem se už nebude chtít vůbec nic. Asi je to záměr nemít vzdělanou společnost,“ poznamenala.

První stupeň na základních školách by se měl otevřít od 25. května. Účast žáků nebude podle návrhu státních úředníků povinná. Výuka se má uskutečnit ve skupinách. Doporučený počet žáků je patnáct. „Školní družiny, školní kluby ani zájmové kroužky nad rámec jedné skupiny povoleny nebudou. Tělesná výuka bude zakázána. Co se týče jídelen, jejich otevření bude podmíněno aktuální epidemiologickou situací a místními podmínkami, zejména pak možností oddělení jednotlivých skupin,“ informovali nedávno státní úředníci. Přesnou metodiku mají školy obdržet od ministerstva školství a zdravotnictví v nejbližších dnech.

Odložené operace? Problém je u náhrad velkých kloubů, říká náměstek pro léčebnou a preventivní péči v Nemocnici Boskovice Vladimír Zemánek.
Odložené operace v boskovické nemocnici? Problém je u náhrad velkých kloubů

Ke zmíněném datu jsou připraveni první stupeň otevřít v základní škole ve Sloupu, který nyní navštěvuje 229 žáků. „Udělali jsme si předběžný průzkum a na prvním stupni by do školy po otevření přišla víc než polovina dětí. Tím, že druhý stupeň bude zavřený, máme pro výuku v menších skupinách dost prostoru. Snažili jsme se připravit podle návrhu, kteří státní úředníci před časem předložili,“ uvedl ředitel školy Pavel Dočekal.

Problém by podle něj neměl být ani s dostatkem učitelů. I když někteří z nich mohou věkem nebo zdravotním stavem patřit při epidemii koronaviru do ohrožené skupiny. „Každý může být svým způsobem nějak ohrožený. Toto musí posoudit lékař. Pro mě ale bude v tomto případě směrodatné jen jedno. Pracovní neschopnost potvrzená lékařem,“ poznamenal Dočekal.

Ilustrační foto
Mladá dívka se ztratila v Čechách. Našli ji na Boskovicku se starším mužem

Na metodické pokyny z ministerstva čekají také v okresním Blansku. Podle tiskové mluvčí tamní radnice Pavly Komárkové je zatím v této problematice příliš mnoho otazníků. „S tím, že první stupeň na základních školách otevřeme k 25. květnu, počítáme. Zatím ale neznáme podmínky, za jakých můžeme otevřít. Je tam hodně neznámých v provozních záležitostech. Ať už ohledně zajištění hygieny, počtu pedagogů, kteří nebudou v rizikové skupině, a také zájem rodičů. Jasně by mělo být v příštích dnech. To samé se týká i mateřských škol, kde o prázdninách uvažujeme o rozšíření provozu,“ informovala Komárková.