1. GULÁŠOVÉ SLAVNOSTI

Kdy? Sobota, od 14.00

Kde? Senetářov, muzeum

Senetářovské gulášové slavnosti ovládnou v sobotu odpoledne zahradu Muzea tradičního bydlení v Senetářově. Akce začne ve dvě hodiny představením soutěžících ve vaření kotlíkových gulášů. Na programu bude i pečení koláčů a bramboráků ve venkovní pícce, kostýmové vystoupení Bronislava Přikryla, hudební produkce skupiny Corral a soutěže pro děti i dospělé. Odpolednem budou provázet členové divadelního souboru Polenolmpro s moderátorkou Jarkou Vykoupilovou.

2. SETKÁNÍ V KRASU

Kdy? Sobota, od. 9.00

Kde? střední část Moravského krasu

V sobotu se uskuteční už patnáctý ročník Setkání ve střední části Moravského krasu. „Plánujeme ukázkovou tavbu železa v replice historické pece, kde použijeme uhlí, které celý týden vznikalo v milíři. Lidé uvidí i kovářské zpracování železa, mletí mouky a pečení chleba v rekonstrukci středověké pece, výrobu dehtu, odlévání barevných kovů tradiční metodou, ale také například řezbářství a textilní technologie z období raného středověku," popsal program Ondřej Merta z Technického muzea v Brně, které akci pořádá u Staré huti. Příchozí se ale mohou těšit i na ukázky ze života starých Slovanů. „Tentokrát předvedeme slovanský pohřeb," doplnil Merta.

Program Setkání ve střední části Moravského krasu si lidé v sobotu užijí i v nedaleké Býčí skále, kde návštěvníky čekají komentované prohlídky a od půl sedmé večer koncert Ora Pro Nobis a Oldřicha Janoty. Zájemci se v sobotu mohou výjimečně podívat i do jeskyně Stará Drátenická. Účastníky akce přivítá i jeskyně Výpustek. K akci se připojí rovněž město Adamov, kde si lidé od devíti hodin ráno do pěti odpoledne prohlédnou kostel svaté Barbory a světelský oltář.

3. BAMBIFEST

Kdy? Pátek, od 9.00, sobota, 9 až 16.00

Kde? Blansko, zámecký park

Kroužky, spolky, organizace i zájmová sdružení nabízející různé vyžití pro děti se v pátek a v sobotu představí v zámeckém parku v Blansku. Při akci s názvem BambiFEST. „BambiFEST nabídne zábavný program nejen pro děti, ale také pro mládež a dospělé. Představí místní kapely na pátečním večerním hudebním festivalu. Veškerý program je zdarma," řekla mluvčí akce Marie Jahodová. Děti si budou moct vyzkoušet například judo, baseball, zahrát si šachy, zastřílet z luku nebo zkusit řídit RC modely aut. Část organizací vystoupí také na pódiu. Tam se uskuteční i soutěž talentů, která začne v pátek v půl čtvrté odpoledne. Páteční den zakončí večerní festival. Při něm vystoupí jedenáct hudebních skupin z Blanenska a okolí. Stejně jako v minulých letech bude součástí festivalu sbírka plyšáků, školních pomůcek a mobilních telefonů. Ty pak dostanou potřebné děti. BambiFEST se koná v pátek od devíti hodin do pěti odpoledne, pak bude následovat hudební festival. V sobotu mohou návštěvníci do parku přijít v době od devíti do čtyř hodin.

4. KONCERT SPIRITUÁL KVINTET

Kdy? Sobota, 18.00

Kde? Svitávka, sokolovna

Spirituál kvintet je jedna z prvních českých folkových skupin, která byla založena už v roce 1960. Letos tedy slaví pětapadesát let na hudební scéně. Hlavní část oslav chystá na říjen do pražské Lucerny, ale už tuto sobotu vystoupí ve svitávecké sokolovně. Koncert tam začne v šest hodin večer.

5. TURISTICKÝ POCHOD

Kdy? Sobota, start od 7.00

Kde? Nýrov, výletiště

Sportovní klub Nýrov zve milovníky turistiky na Pochod Halasovým Kunštátskem. Start je v sobotu v době od sedmi do jedenácti hodin na nýrovském výletišti. Pro zájemce budou připravené čtyři trasy dlouhé šest, patnáct, pětadvacet nebo dvaačtyřicet kilometrů. Na startovních a kontrolních bodech bude možné zakoupit občerstvení. Účastníci pochodu si také odnesou pamětní buton.