Skokové zdražení vyvolalo mezi Blanenskými velkou diskuzi. Část lidí je kritizovala, další to v kontextu inflace a zdražování všeho okolo vnímají jako nezbytnou věc. „Sedm set osmdesát korun za rok? Ježíš, tak si jednou ročně koupíte o pět krabiček cigaret méně. Kdo má na chlast a špinky, má i na zaplacení odpadu. Na to, co stojí svoz, řidič, pracovníci, zaměstnanci ve spalovnách a provoz strojů, je tohle skoro zadarmo. Mohlo by to být vyšší,“ nebral si servítky například Petr Chytil.

Zvýšení poplatku na jednání zastupitelstva kritizoval Emil Pernica za opoziční KSČM. Zároveň navrhl, aby bylo možné rozdělit platbu do dvou splátek. „Na domácnosti se valí vlna zdražování elektrické energie, plynu, potravin, léků, služeb a dalších. Zvýšení poplatku za komunální odpad bude pro lidi další zátěží. Věřím, že alespoň rozložení na dvě splátky pomůže napnutým rozpočtům blanenských rodin i jednotlivců zdražení zvládnout,“ sdělil zastupitel.

Teplo. Ilustrační foto.
Síť blanenských kotelen v režii města? Zvažuje, že ji převezme za rok

Starosta Jiří Crha z ODS uvedl, že náklady na svoz šly ve dvacetitisícovém městě v uplynulých letech raketově nahoru – o více než sedmdesát procent. Z jednadvaceti a půl milionu v roce 2012 na více než sedmatřicet milionů v roce 2021. Před dvěma lety přitom Blanenští na poplatcích za odpad vybrali pouze jedenáct a půl milionu. Po zvýšení poplatku by to mělo být o pět milionů více.

„Současný stav už byl po deseti letech, kdy se částka neměnila, neudržitelný. Rozdíl bychom museli dotovat z jiných rozpočtových položek a přicházeli bychom o zdroje pro investiční akce. Pro srovnání v Boskovicích platí ročně za odpad sedm set dvacet korun za osobu, ve Vyškově necelých sedm set, v Černé Hoře devět set a v Hustopečích sedm set korun,“ informoval Crha.

První letošní miminko v boskovické porodnici je chlapec. Dostal jméno Vojtěch. Narodil se 2. ledna krátce po osmé hodině ráno.
První letošní miminko v boskovické porodnici je chlapec. Dostal jméno Vojtěch

Na dotaz, zda město nezvažuje od platby osvobodit nezletilé obyvatele a penzisty, řekl, že to nemá radnice v plánu. V městské kase by potom chybělo kolem deseti milionů korun.

Na zastupitelstvu padl i dotaz, jak to vypadá do budoucna s blanenskou kompostárnou, kterou město v současnosti pronajímá. „Město do ní v poslední době investovalo jen v podobě dílčích provozních nákladů. Po požáru se tam řešila pojistka, modernizace se v tuto chvíli neplánuje. Na radnici jsme už ale probírali novou koncepci odpadového hospodářství v Blansku včetně zmíněné kompostárny,“ upřesnila vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.