Podle úředníků je nyní stavba zakonzervovaná a v těchto dnech se vybírá nová stavební firma. „S původní firmou jsme loni v létě ukončili smlouvu. Kvůli nedodržování dílčích termínů stanovených harmonogramem prací a ceně,“ informovala mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Dodala, že město se pokusilo na podzim vybrat novou firmu. Ta však těsně před podpisem smlouvy v prosinci vycouvala. „Důvodem bylo zvyšování cen a nedostupnost staveních materiálů, zadávací řízení jsme proto museli zrušit,“ dodala mluvčí.

Střetu zabránil šofér autobusu jen pohotovou reakcí.
Bezohlednou jízdou řidič ohrozil autobus v Blansku. Podívejte se

Loni město počítalo při rekonstrukci budovy s částkou 12,5 milionu, nyní už se sedmnácti. Část nových prostor využije základní umělecká škola jako keramické dílny a výtvarné ateliéry. „Muzeum Blanenska tam zase bude mít depozitáře a z nedalekého zámku, kde sídlí, přesune administrativu,“ informovali před časem zástupci města.

Ohyzdné stavby

Předloni v létě dokončili dělníci opravu sousedního objektu Zámek 2. Jednalo se o investici za sedm milionů korun bez daně. Tři miliony byla dotace z kraje. Další zchátralou budovou v blízkosti blanenského zámku je objekt bývalé hasičky sousedící se zpustlou tržnicí. „V Blansku se mi žije dobře, ale centrum se mi moc nelíbí. Boskovice jsou hezčí. Je tu několik ohyzdných staveb. Například výšková budova nebo bývalá hasička se zchátralou tržnicí poblíž. Ta v kontrastu s opraveným podzámčím přímo bije do očí. Náměstí Republiky také není zrovna reprezentativní, tak jestli s tím něco udělají, jedině dobře,“ řekla Deníku Rovnost jedna z blanenských obyvatelek Eva Šobová.

V neděli dopoledne vytahovali hasiči v blanenském Poříčí nabourané auto z řeky. Čtveřice mužů tam bourala nad ránem při cestě na diskotéku. Nikomu se nic nestalo, ale podle policistů nehodu neohlásili.
Auto skončilo v Blansku pod vodou: podívejte se, jak ho hasiči tahali ze Svitavy

Rekonstrukci zmíněné hasičky město připravuje. Má přijít na několik desítek milionů korun. Zázemí v ní najde informační kancelář Blanka, která se přestěhuje z pěší zóny v ulici Rožmitálova. Vzniknou tam i prostory pro spolky, umělce a případně pro rodinné oslavy. Odhad nákladů je několik desítek milionů korun. Současně dělníci v její blízkosti postaví schodiště k blanenskému zámku. „K hasičce zatím nemáme žádné konkrétnější údaje ohledně termínů realizace. Letos se dokončuje projektová příprava pro společné povolení. Na řadě je také projektová příprava pro provedení stavby. Letos zkusíme požádat o dotaci,“ dodala blanenská mluvčí Pavla Komárková.