Hokejistům právě začala příprava na ledu, jeskyňáři pilně prozkoumávají nové prostory. „Je to jako si pustit si klimatizaci," říká o přechodu z tepla do studené jeskyně Robert Šamonil, který má zkušenosti z jeskyní v Česku i jinde v Evropě.

Blansko je bránou Moravského krasu, s nadsázkou se dá říct, že i městem ledu. Kluziště zimního stadionu totiž funguje už v červenci a díky solidnímu zázemí a možnosti ubytování je v posledních letech vyhledávané také mnohými týmy ze všech koutů republiky. „Led děláme hlavně kvůli hokejovým kempům. Díky tomu, že je vše propojené i s ubytováním a s restaurací, je to i ekonomicky výhodné," vysvětluje jednatel provozovatele stadionu Služeb Blansko Radek Snopek.

Zájem je velký. Od začátku července je ledová plocha obsazená, v pátek začali s tréninkem i hokejisté Dynamiters Blansko. „Je to sice trochu nezvyklé, ale dá se to v pohodě zvládnout, ve druhé lize to bylo běžné. Prostě se jde v trenkách na stadion i z něj," popisuje s úsměvem přechody z letního vedra na led Pavel Tesař, který hraje za blanenský klub.

Ledu neublíží ani současná úmorná vedra. „Vysoké letní teploty nejsou až takový problém, nejnáročnější je led namrazit. Na studený beton se musí nastříkat voda a vytvořit několikacenti­metrová vrstva ledu. To trvá asi dva dny, většinou začínáme v noci. Až je led hotový, údržba už není tak náročná, i když je to samozřejmě nákladnější než v zimě," popisuje tvorbu ledu Snopek. V areálu krytých lázní byla v minulých dvou letech v provozu i kryosauna, ta ovšem kvůli malému zájmu přerušila provoz.

Rušno je jako každé léto i v krasových žlebech, kam přijíždějí turisté z celého světa. Ochlazení v jeskyni i projížďka stinným údolím vláčkem přijde v těchto dnech obzvlášť vhod. „Záleží na tom, kde v jeskyni jste. Na Mallorce je okolo dvaceti stupňů, v jeskyních Moravského krasu se teplota pohybuje mezi sedmi a devíti stupni. Takže je to každopádně příjemné zchlazení v těchto dnech. Ale je to dobré i v zimě, protože tam zase nefouká," připomíná Šamonil.

S vedrem se pojí i sucha. Zahrádkáři je rádi nevidí, ale jeskyňáři je mají raději než vodu. Přívalový déšť se pro ně totiž může stát osudným. V minulých dnech se ubytovala u jeskyně Lopač u Ostrova u Macochy jeskyňářská skupina Tartaros, aby pokročila s výzkumem podzemních prostor. „To, že neprší, je pro nás určitě lepší, pokoušeli jsme se odčerpat vodu a připravit cestu potápěči. Ale žádný větší objev zatím není na obzoru," říká k posledním aktivitám Tartarosu jeho předseda Filip Doležal. Jeskyňáři budou ve své práci pokračovat na podzim nebo příští rok.

Komu tedy nestačí zmrzlina nebo zchlazení v koupalištích či rybnících na Blanensku, může se schovat do některé ze stovek jeskyní, proláknin a děr, kterými je protkán Moravský kras. Nebo vzít brusle přes rameno a vyrazit si zabruslit. Zimní stadion je totiž otevřený pro všechny. Nabízí i bruslení pro veřejnost, ale nedá se říct, že by tam byl zatím nával. „Máme volné hodiny, ale bruslení lidé začínají pořádně využívat až tak v listopadu," dodává Snopek. Kdo potřebuje okolo sebe víc místa, má nejlepší příležitost právě v červenci.