Strom splněných přání je už tradiční akcí Základní školy speciální v Blansku. „Na strom umístíme toužebná přání dětí, žáků naší školy. Vánoce pro ně vždy ponesou nádech kouzel, protože věří, že jim Ježíšek jejich přání určitě splní. Jsou totiž dětmi na celý život," uvedla vedoucí vychovatelka ze speciální školy Věra Stará.

Každý, kdo má zájem, může dětem jejich přání splnit. Stačí si ze stromu utrhnout jedno přání a pořídit dárek, o který si dítě napsalo nebo jej nakreslilo. „Pak už je potřeba dárek jen zabalit, označit jménem dítěte, pro které je určen, a přinést ho zpět do restaurace, kde si ho třináctého prosince vyzvedne pracovník naší školy," popsala dále Stará.

Děti dárky dostanou na školní besídce. „Když zazvoní zvoneček, děti budou toužebně čekat, jestli se jejich přání splnilo. I pro nás je to krásný okamžik, když s nimi můžeme sdílet jejich radost," doplnila Stará.

Kdo se chce stát Ježíškem třeba pro úplně neznámé dítě, bude mít možnost mezi osmnáctým listopadem a dvanáctým prosincem. V té době bude Strom splněných přání v Punkvě stát.

Podle Ludmily Treschlové ze speciální školy bude na stromku viset čtyřiatřicet přání. Od všech žáků školy. „Přáníčka s dětmi vyrobí jejich třídní učitelky," doplnila. Podle ní obvykle jen málo přání zůstane nesplněných. „Dárky, které nikdo nekoupí, pořídíme sami, aby žádné dítě nebylo zklamané," dodala.

Základní škola speciální akci pořádá už od roku 2004. Jejím iniciátorem byla blanenská odbočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých.