S myšlenkou plnit dětská přání přišel spolek Vespojení už loni. Prostřednictvím celorepublikového projektu Staňte se Ježíškem dětem z dětských domovů loni přes čtyři sta dětí našlo pod stromečkem svůj vysněný dárek. „Z každého splněného přání mají děti samozřejmě radost. Je to pro ně ale i psychická podpora, neboť ví, že na ně někdo myslí," řekla ředitelka Dětského domova v Boskovicích Jarmila Štůlová.

Letos svá namalovaná přání zaslalo více než tisíc dvě stě dětí z jednapadesáti dětských domovů. Obrázky s popisem uveřejňuje spolek na svých webových stránkách. Lidé mohou některý z dárků koupit, zabalit a poslat na adresu daného dětského domova. „U mnoha starších dětí převažují dárky praktické, protože již teď myslí na svůj odchod z ústavu," doplnila zástupkyně ředitelky boskovického domova Radka Mikulová.

V boskovickém dětském domově je nyní devětatřicet dětí od tří do osmnácti let. „Vánoce jsou pro děti velmi citlivým obdobím, většina z nich nemůže strávit svátky se svými blízkými, řada dětí o to ani nestojí. Snažíme se, aby se Vánoce v domově co nejvíce blížily Vánocům v rodině," uvedla Mikulová. Děti společně s vychovateli zdobí své byty, pečou vánoční cukroví a na Štědrý den vaří zelnou polévku, připravují rybu a zdobí stromeček. „Samozřejmě dostávají dárky i od domova," sdělila zástupkyně.

Nakupování dárků v dětských domovech se řídí zákonem, kde je daný společný peněžní limit na všechny dárky, které přes rok dítě dostane. Například pro děti od šesti do patnácti let je to aktuálně dva tisíce sto čtyřicet korun. „Kupujeme dárky tak, aby sloužily k potěše dětí i rozvoji jejich zájmů, například sportovních nebo hudebních. Bez pomoci podobných projektů by u nás Ježíšek nebyl bohatý, jak se říká, neboť z provozních příspěvků bychom vše nepokryli," vysvětlila ředitelka, která tráví pravidelně Štědrý večer v domově, podobně jako ostatní zaměstnanci. „Rodina chápe, že když pracujeme v dětském domově, tak tam s dětmi trávíme i Vánoce," řekla Štůlová.

Vánoční přání jsou uveřejněna na webových stránkách www.vespojenios.cz.

MARIE TOMISOVÁ