Zajít si odpoledne na dobrou kávu s kamarádkou a přitom nenačichnout jako z hospody čtvrté cenové kategorie. Kavárna, ve které se nekouří a zároveň nápojový lístek nekončí espresem neurčité značky s náhražkou smetany, chybí ve městě lidem z Blanska. Přitom plány na novou kavárnu spojenou s malým náměstíčkem s litinovým baldachýnem plánovali postavit v centru města už před několika lety.

„Kavárnu na okraji Rožmitálové ulice nakreslil architekt jako součást její rekonstrukce před šesti lety. Měla být taková odlehčená, prosklená. Ale bohužel se jí tenkrát postavit nepodařilo,“ přiblížila blanenská starostka Jaroslava Králová.

Plánovaná kavárna a cukrárna přímo v centru města totiž ztroskotala na penězích. Pro městskou kasu by znamenala příliš velké zatížení a nikdo jiný se do její stavby nehrnul.

„Kavárna byla sice spojená s rekonstrukcí ulice, ale pro město byla velmi finančně náročná. Proto jsme oslovili různé investory, kteří by chtěli kavárnu vybudovat a provozovat sami. Nikoho vhodného jsme ale nenašli,“ vysvětlila starostka.

Raději nikam, než do kouře

Zatímco maminky si povídají u kávy, jejich malí potomci si hrají v dětském koutku. Do odjezdu autobusu zbývá hodina a student si chce přečíst aktuální číslo společenského časopisu a zahřát se horkou čokoládou. A nenadýchat se přitom cigaretového dýmu linoucího se od protějšího stolu. Právě taková místa ve městě Blanenským chybí. „V Blansku je sice poměrně dost podniků, kam se dá jít sednout, ale téměř žádný nekuřácký. Než abych někde musela dýchat cigaretový kouř a navíc tím i načichla, nejdu radši nikam,“ postěžovala si Hana Kubešová z Blanska.

Podle Kubešové je škoda, že se do Blanska nedostal současný trend nekuřáckých kaváren. „Myslím si, že nekuřácká kavárna by tady neprodělala. Zatím ji aspoň částečně nahrazuje Ulita, kam chodí dost lidí,“ dodala Kubešová.

Na rozšíření cukrárny nedošlo

Kvalitní zmrzlina, velký výběr zákusků a káva k tomu. To můžou lidé v Blansku ochutnat například v cukrárně Severka. Sklenku vína si k tomu však už nedají a o přístup na toaletu tam musí žádat prodavačky. Přitom cukrárna měla původně vypadat úplně jinak. „Rozšíření cukrárny jsem plánovala už asi před deseti lety. Jenže se to zadrhlo na architektech města Blanska. A znovu se mi to zkoušet nechce,“ prohlásila vedoucí cukrárny Vilma Novotná.

Podle vedení Blanska by kavárny a cukrárny časem mohly ve městě přibývat. Zatím to tak ale nevypadá. Oprava výškového domu na Wanklově náměstí, který nabízí pro podobné podniky vhodné prostory, totiž vázne. Firmě Liška Group, která dům od města koupila, se ještě nepodařilo získat poslední z pozemků nutných k rekonstrukci stavby. „Blansku by větší počet kaváren a cukráren rozhodně prospěl víc než supermarkety, které vyrůstají v okrajových čtvrtích města. Je třeba přitáhnout lidi zpátky do centra. Doufali jsme, že se to podaří ve výškovém domu, tam to ale bohužel vázne. Teď by jej snad mohlo nahradit nově zrekonstruované Centrum Ježek,“ míní starostka Králová.