Co na všechno říkáte? Vyjádřete svůj názor dole pod článkem.

Krajský soud Černého loni uznal vinným ze spáchání trestného činu zneužívání informací v obchodním styku. Za to mu uložil tříletý trest odnětí svobody s podmínkou na pět let, peněžitý trest půl milionu korun a zákaz vedení zdravotnických zařízení na pět let.

Jaroslav Černý měl podle rozhodnutí soudu přilepšit své společnosti Chironax Invest CZ minimálně jedním milionem korun, když vedl Nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích na Žďársku. Manažer se proti rozsudku odvolal.

Podle mluvčího Vrchního soudu v Olomouci Petra Angyalossyho je hlavním důvodem vrácení případu do Brna to, že rozsudek nedal jasnou odpověď na otázku škody. „Je nejasné, na základě čeho dospěl krajský soud k tomu, že Nemocnice svaté Zdislavy měla být poškozena ve výši jednoho milionu korun. Není objasněno, jaká škoda vlastně vznikla. To je však nutné k tomu, aby bylo možné říct, zda se jednalo o trestný čin, a případně jakého stupně společenské nebezpečnosti,“ vysvětlil Angyalossy.

Jaroslav Černý od počátku trvá na své nevině. „S usnesením vrchního soudu mohu být samozřejmě spokojen jen částečně, úplně spokojen bych byl, kdyby mě osvobodil a zprostil obžaloby. Ale jsem rád, že soud uznal určité rozpory, které jsme s obhájcem podali, a případ vrátil k dalšímu projednání,“ uvedl.

Klubko složitého případu se začalo odvíjet v roce 2002. Nemocnice svaté Zdislavy byla v té době před krachem. Zachránit ji mohlo vybudování jednotky intenzivní péče, na což však nemocnice podle Černého neměla peníze a nemohla získat žádnou půjčku od bank. Do hry tak vstoupila jeho společnost Chironax, která prostřednictvím leasingové smlouvy u společnosti Omnipol zajistila stavbu JIP a další investice v nemocnici. „Jednalo se o mé manažerské rozhodnutí, na jehož základě se Nemocnice svaté Zdislavy dostala postupně do kladných hospodářských čísel. Vše zaplatila moje firma. Jenže nový majitel nemocnice jedná účelově a snaží se mě poškodit,“ uvedl včera Černý.

Podle srpnového rozhodnutí krajského soudu však byla smlouva o dílo pro nemocnici nevýhodná. „Chironax se na transakci přiživil částkou minimálně jednoho milionu korun. Ve své podstatě se jednalo o podvodné jednání,“ uvedl tehdy při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Aleš Novotný. Podle soudce nemocnice obdržela dílo v hodnotě asi jedenácti milionů korun, ale Chironax chtěl zaplatit téměř jednadvacet milionů.

Případ se od vrchního soudu ke krajskému vrací už podruhé.