Vybíral podnikatel Jiří Tichopád letos na jaře peníze za vstup k Hornímu můstku nad propastí Macochou oprávněně, či ne? Ani správní řízení, které se konalo v pondělí ve Vilémovicích, na tuto otázku neodpovědělo. Přestože úředníci Krajského úřadu v Brně rozhodli, že k Hornímu můstku vede komunikace a je tedy zdarma přístupná lidem, Vilémovičtí tvrdí opak. Spor se vleče dál, možná bude mít dohru u soudu.

„Lidé z krajského úřadu trvají na tom, že zruší naše sdělení, že pozemek u Horního můstku není komunikace,“ řekl starosta Vilémovic František Kala s tím, že vesnice si dál bude stát za svým. „Ten rozpor bude muset rozetnout někdo nad námi, možná soud,“ míní Kala.

Podnikatel Jiří Tichopád se ke správnímu řízení nedostavil. „Pan Tichopád je bohužel v nemocnici,“ vysvětlil jeho právní zástupce Daniel Kovařík. Podle něj si vedení Vilémovic vyžádalo právní rozbor a advokát obce má obdobný názor jako Kovařík. „Jde o bouři ve sklenici vody. Poprvé jsme jednali s lidmi z krajského úřadu a ti neprokázali, čí můstek vlastně je. Dále nám nikdo z pěti zúčastněných stran nedoložil majetkové poměry, nebavili se s námi. V katastru je přitom pozemek vedený jako součást parcely, která náleží Vilémovicím,“ uvedl Kovařík.

Podle mluvčího krajského úřadu Jiřího Klementa krajští pracovníci neposuzovali, komu pozemek patří. „Posuzovali jsme, zda k Hornímu můstku, který slouží všem lidem, vede pozemní komunikace ve smyslu zákona o pozemních komunikacích,“ vyjádřil se Klement. Podle něj krajští úředníci dospěli k závěru, že pozemek slouží jako dopravní cesta a je tedy pozemní komunikací. „Vyzvali jsme obec Vilémovice, aby zahájila s podnikatelem Tichopádem správní řízení,“ dodal Klement.

Z jednání však nevyplynulo, zda se výběrem peněz Tichopád provinil, nebo ne. Pokud by se jeho vina prokázala, záleželo by podle advokáta Kovaříka na Vilémovických, jestli by na něj podali žalobu. „Pak by mu hrozilo napomenutí nebo pokuta. V jaké výši, to ale nevím,“ dodal Kovařík. Podle něj je nyní na tahu krajský úřad. „Ten má jedinou možnost – potvrdit své rozhodnutí,“ míní Kovařík.