Řidiči na parkovišti hlavně zapomínají na to, že mají dávat přednost zprava. Problémů přibývá, když je plné parkoviště. Často také stačí chvilka nepozornosti. „Viděl jsem, jak tam jedna paní zastavila a dávala někomu přednost. Zezadu do ní narazila dodávka. Byl to dodavatel, takže zjevně řidič profesionál. Je neuvěřitelné, že mnoho lidí neví, že tam platí přednost zprava,“ uvedl Ivan Vojta z Blanska.

Státní policie letos na parkovišti eviduje tři nehody. „Ale k mnoha drobným nehodám se policie vůbec nevolá,“ upozorňuje mluvčí blanenské policie Iva Šebková. Kromě zapomínání na přednost zprava je u Kauflandu největší problém se zajížděním na parkovací místo. Vyznačené plochy jsou příliš úzké. „Kaufland samozřejmě potřebuje co nejvíce parkovacích míst, ale my jsme už při stavbě chtěli, aby byla místa širší,“ tvrdí Jaroslav Řezníček z dopravní policie.

Osobní auta se do pruhů vejdou, problém mají větší auta a dodávky dodavatelů. „Odřený lak nebo ťuknutí tam je snad každý týden,“ sdělil Řezníček. Podle profesionálního řidiče Vladimíra Vaňka je nejlepší řešení zaparkovat trochu dál od vchodu do prodejny. „Každý chce být blízko vchodu a pak je tam přecpáno. O kousek dál je míň lidí a nehrozí, že by vám někdo odřel lak. Sám tam parkuju, když jedu nakupovat,“ tvrdí Vaněk. Dodává také, že problémy můžou způsobovat řidiči z malých vesnic, kteří nejsou zvyklí na větší provoz. Nákup je mnohdy jedinou příležitostí, kdy sednou za volant,“ myslí si Vaněk.

Vedení Kauflandu žádné problémy na svém parkovišti nezaznamenalo. „Od zákazníků žádné stížnosti nemáme. Celou situaci si ověříme na policii,“ sdělil tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.
Parkoviště zažilo i kuriózní nehody. Jednou tam zaparkoval řidič Avie, který si do nedalekého stánku šel koupit cigarety. Auto ale nezabrzdil. „Avia se rozjela a zastavila se až po dvaceti metrech o další auto,“ doplnila Šebková.

Petra Havlíková