Archeologický nález vědci předběžně odatovali na konec 14. a začátek 15. století. „Podobný jeskynní objev k penězokazectví je na našem území doložen jen z Koněpruských jeskynní. Na území Moravského krasu dosud ne. Mince jsou zašlé, není na nich vidět ražba. Je možné, se jednalo teprve o polotovar z penězokazecké činnosti. Našli jsme také zbytky materiálu, takzvané střížky, ze kterých se mince vystřihovaly. Za padělání peněz ve středověku byly velmi kruté tresty. Například rozčtvrcení,“ řekla v pátek na místě nálezu Deníku Rovnost vedoucí archeologického výzkumu Ivana Vostrovská z Univerzity Palackého Olomouc.

První sonda v Ledové chodbě pod stěnou s neolitickou kresbou vydala jen kus čelisti jeskynního medvěda starou několik desítek tisíc let a kosti pravěkých zvířat. V další bezejmenné chodbě už na archeology čekal pod povrchem mix cenných nálezů. „Od fragmentů z doby bronzové, středověkou keramiku až po zmíněný nález podle všeho penězokazecké výroby,“ dodala Vostrovská.

Otestovali pět studánek v Adamově a okolí. Voda v nich je pitná. Na archivních snímcích studánka Ptačí svatyně při akci Den Země.
Otestovali pět studánek v Adamově a okolí. Voda v nich je pitná

Nálezy nyní odborníci roztřídí, očistí a nechají zakonzervovat. Později poputují do Blanska do sbírek Muzea Blanenska.

Podle odborného pracovníka Správy jeskyní České republiky Petra Zajíčka je v současnosti v Kateřinské jeskyni prokázáno osm uhlíkových kreseb z období neolitu. V minulosti prošly speciální analýzou, která určila jejich stáří. „Několik kreseb se nachází v Ledové chodbě. Jejich stáří je šest až sedm tisíc let. Na jejich základě se tento týden uskutečnil první archeologický průzkum ve vnitřních částech Kateřinské jeskyně,“ poukázal odborník.

Kateřinská jeskyně je jednou z pětice veřejně přístupných jeskyní v Moravském krasu na Blanensku. Představuje část neznámého podzemního systému mezi Suchým žlebem a světoznámou propastí Macocha. Tvoří ji dva rozlehlé dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. „Portál Kateřinské jeskyně a blízké dutiny využívali lidé mladší doby kamenné neolitu. Jejich rituální obřady představuje diorama ve vchodu jeskyni. Tu si v období zimního spánku oblíbili také jeskynní medvědi,“ popsali historii jeskyně turistům jeskyňáři.