Odborníci našli zatím třináct kreseb, u tří nových datovali stáří. „Všechny tři mají zjištěné stáří v rozmezí 5200 až 6500 let. Celkem je tedy na stěnách jeskyně prokazatelně zjištěno třináct pravěkých kreseb a počet pravděpodobně není konečný,“ vysvětlil Petr Zajíček ze Správy jeskyní České republiky.
Pokračoval také archeologický výzkum vedený odborníky z Univerzity Palackého v Olomouci, který přinesl další nečekané objevy. „Doplnily se nálezy z roku 2022 pravěkých a středových střepů a byly nalezeny velké kovové pláty s vyraženými otvory po mincích, což upřesnilo velký rozsah činnosti středověké penězokazecké dílny,“ sdělil Pavel Gejdoš ze Správy jeskyní České republiky.
Dále bylo nalezeno několik kamenných pravěkých nástrojů, mimo jiné i šipka ze světlého skandinávského rohovce. Největším překvapením byl nález dvou kamenných destiček s rytinou připomínající procesí chetitských bohů. Výzkum v Kateřinské jeskyni bude pokračovat i letos.
Už při první části nového výzkumu Ledové a Bezejmenné chodby Kateřinské jeskyně v srpnu 2022 archeologové našli velké množství polotovarů mincí, takzvané ,střížky', které nemají ražbu a mnohé jsou různým způsobem poškozené. „V prostorách této jeskyně na začátku Suchého žlebu byla zřejmě ve středověku, buď na konci čtrnáctého nebo v patnáctém století, tajná penězokazecká dílna,“ přiblížil Gejdoš.
Nález tohoto typu v jeskyni je po Čertově díře na Kotouči u Štramberku teprve druhý na celé Moravě.
Vchod do Kateřinské jeskyně se nachází v hlubokém kaňonu Suchého žlebu nedaleko informačního centra Skalní mlýn. Pro veřejnost je zpřístupněná a elektricky osvícená od roku 1910. Z celkové délky 950 metrů návštěvníci projdou okruh dlouhý 580 metrů.