ČTĚTE TAKÉ: KOLAPS NA I/35.POLICISTÉ ODKLÁNĚLI DOPRAVU PŘES BLANENSKO

Objízdná trasa Hřebečského tunelu zůstává zavřená. Původní předpoklady, že se otevře v pátek, se ukázaly jako nereálné. Uzavírka je prodloužena do pondělí, ale podle našich informací potrvá minimálně do středy. Silnici na Hřebči pokryly desítky stromů. Na komunikaci nesmí hasiči ani lesníci. Je tady životu nebezpečno! Policie včera umístila na obou koncích silnice betonové zátarasy.

A co tunel…

Včera ráno jednal o situaci na páteřní komunikaci mezi Čechami a Moravou krizový štáb. Zástupci hasičů, policie, lesníci se sešli přímo na místě s hejtmanem Radko Martínkem. „Je to katastrofální záležitost. Je nutné, aby Ředitelství silnic a dálnic opravovalo silnice rychleji a hlavně začínali s rekonstrukcemi dříve. Kdyby byl tunel v provozu, nenastaly by takové problémy v dopravě,“ sdělil hejtman Radko Martínek. Vedení Ředitelství silnic a dálnic se ale hájí, že peníze na rekonstrukci pětatřicítky pod tunelem dostali až v létě a trvalo, než vypsali výběrové řízení na dodavatele. „Dříve to zkrátka nešlo. Budeme se snažit opravu silnice I/35 dokončit do poloviny listopadu. Ale technologie závisí především na počasí. Nyní čekáme, až odtaje sníh,“ uvedl Jiří Hostaša z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

V současné době leží na objízdné silnici přes Hřebeč desítky stromů, převážně buky a javory. Lámou se ale také smrky. Revírník Pavel Bis byl včera jediný, kdo celý úsek prošel. Riskoval život. „Na silnici už nejsou žádná auta. Hasiči je ve čtvrtek večer všechna vytahali. Jeřáb sundal i obrovský buk z kamionu s lahvemi s acetylenem. Přes noc popadaly další stromy. Není vyloučené, že spadnou ještě další. Buk má větve obalené listím, a proto se zvětšuje plocha pro sníh. Stromy nápor těžkého mokrého sněhu nevydržely. Odklízení kalamity bude trvat minimálně jeden celý den,“ řekl revírník Pavel Bis.

Noc v kamionu

Už ve čtvrtek dopoledne zkolabovala ve svitavském okrese doprava. Kolony aut byly až ke Gajeru. Ještě včera dopoledne stálo před tunelem několik kamionů. Řidiči strávili ve vozech celou noc. Pomalu se rozjížděli na objízdné trasy. Krizový plán policie neměla ve čtvrtek dopoledne ještě vypracovaný. „Jedná se o mimořádnou situaci. Museli jsme reagovat velmi rychle. Trasa totiž není hlavní komunikační uzel a je plně využívaná jen při uzavírce Hřebečského tunelu. Stanovili jsme proto několik objízdných tras,“ přiblížil Ota Hřebíček, šéf svitavské policie. Objízdná trasa pro osobní auta od Olomouce vede z Moravské Třebové na Kunčinu, Novou Ves, Dětřichov a přes Lačnov do Svitav. Řidiči osobních vozidel z Čech na Moravu jezdí přes Pohledy, Křenov, Dlouhou Loučku, Útěchov a odtud do Moravské Třebové, kde se vrátí na silnici I/35. „Kamiony jedoucí do Olomouce posíláme ze Svitav na Brno. Silnice pro osobní auta totiž nejsou vhodné pro nákladní dopravu. Kamiony z Moravy jezdí z Olomouce na Brno a z Mohelnice na Štíty a horní cestou na Hradec Králové,“ dodal Ota Hřebíček.

Trasy jsou značené. Přesto policisté a hasiči řešili několik problémů. Jeden kamion zapadl u Pohledů a zablokoval tak cestu i pro osobní vozy. Včera ráno spadly stromy na silnici u Dětřichova. Řidiči tak jezdili přes Mladějov a Damníkov.

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje posílila na Moravskotřebovsku rychlou zdravotnickou službu o jednu posádku. Jak uvedl ředitel Marek Obrtel, pacienty z této části kraje bude vozit sanita do nemocnice v Boskovicích, Fakultní nemocnice v Olomouci a také do Ústí nad Orlicí.

Krizový štáb pro řešení situace na Hřebči se sejde v pondělí 19. října ráno. Rozhodnou o odklízení následků kalamity a dalším vedení dopravy z Čech na Moravu.