„Kašnu si odvezli do sléváren. Je potřeba ji dát do pořádku, protože za posledních třicet let nebyla ještě konzervovaná,“ vysvětlila ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová.

Kašna z druhé poloviny devatenáctého století byla vyrobena právě v blanenských slévárnách. Původně měla své místo před zámkem, postupem času ale byla několikrát přemístěna, až skončila stranou v zámeckém parku. Kromě zubu času se na litinové kašně v historizujícím slohu projevilo také řádění vandalů.

„Pracovníci slévárny kašnu připraví pro výstavu v Kroměříži, kam bude zapůjčena od třetího června. Potom se zřejmě vrátí na své původní místo, není to však zatím jisté,“ řekla Nečasová.

Blanenští radní a pracovníci muzea mají teď asi tři týdny na rozmyšlenou, kam pak nechají litinový kolos zapustit. Kromě původního místa před zámkem připadá v úvahu i zámecký park nebo některé z prostranství v centru města.

„Je to umělecké dílo, které by si jistě zasloužilo být vystaveno lidem víc na očích. Myslím si, že stávající umístění kašny nebylo ideální, takže se pokusíme najít vhodnější místo,“ slíbil místostarosta Blanska Jindřich Král. Restaurátorské práce provádí Druhá slévárna Blansko na své náklady.