Velkou část desetipatrové stavby koupila před sedmi lety právě od města a měla s ní velké plány. V takzvaném ABCentru měly být byty, kancelářské prostory, restaurace, obchody a plocha pro parkování. To vše v rozmezí sto až dvě stě milionů korun. Vše je zatím jen na papíře.

Čára přes rozpočet

Vyhláška o zákazu hazardu udělala společnosti tlustou čáru přes rozpočet. Návštěvníci ABCentra totiž ve výškové budově měli utrácet i za něj. V luxusním kasinu rakouského stylu.

Na město proto společnost poslala žádost o udělení výjimky. Zastupitelé ji však zamítli. „LL Holding v žádosti uvedla, že nová vyhláška ohrozila její projekt a znehodnotila jeho návratnost. My jsme ve městě hazard zakázali plošně a výjimky dávat nemůžeme. Navíc současná koalice má ve svém programu jednoznačně stop hazardu ve městě," řekl na jednání zastupitelstva blanenský místostarosta Jiří Crha.

LL Holding poslala před časem na městský úřad v Blansku ještě jednu žádost. Chce s Blanskem směnit pozemky. Od města má v pronájmu plochu pod výškovou budovou. Za ni nabízí ke směně například pozemek na Wanklově náměstí. Tato žádost však půjde do rady města až na začátku příštího roku.

Pozemek pod výškovou budovou je z pozice města klíčovou pojistkou. Prodá ho, až bude ABCentrum hotové. To už přitom mělo dávno několik let stát. Vše ale zdrželo přejmenování společnosti investora a průtahy s nákupy pozemků.

Další páky na investora, jak v tuto chvíli projekt urychlit, však město nemá. „Termíny a sankce z původních smluv mezi městem a společností LL Holding jsou kvůli průtahům s pozemky a také z důvodu přejmenování společnosti passé. V tuto chvíli nemáme jak na opravu výškové budovy zatlačit," řekl vedoucí odboru komunální údržby blanenské radnice Petr Rizner.

Tento stav na zastupitelstvu kritizovala blanenská opozice. Zastupiteli za KSČM Stanislavu Navrkalovi se nelíbí, že předchozí vedení města nebylo na investora tvrdší a neuplatnilo smluvní sankce.

Zároveň se podivil nad tím, že blanenská radnice nemá na LL Holding žádné páky. „Město část výškové budovy prodalo s dobrým úmyslem, že ho investor spraví a budou tam mimo jiné byty. Za tři miliony korun. Přitom odhadní cena budovy byla sedmadvacet milionů. Jaké páky město na ten projekt teď má? Žádné. A nikdo neví, proč se tak stalo," řekl na zastupitelstvu Stanislav Navrkal.

Místostarosta Jiří Crha poznamenal, že výstavba ABCentra je nyní plně v režii investora. „Sankce jsme nemohli uplatnit, protože investor prokázal, že zdržení projektu nezavinil. Jednalo se o průtahy s nákupem a převodem chybějících pozemků od soudu. Ještě by do toho mohl vstoupit stavební úřad, kdyby budova byla v havarijním stavu. Ale to podle mých informací není," dodal.

Živá ruleta

Jednatel společnosti LL Holding Pavel Liška uvedl, že v kasinu měla být živá ruleta, pokerové stoly a videoloterijní terminály. Jednalo by se o zábavní centrum v rakouském stylu s luxusním kasinem. Vstup jen na občanský průkaz. „Tak bychom využili část desetipatrové výškové budovy. Otevření kasina je pro projekt ABCentra z našeho pohledu v tuto chvíli klíčové. Potřebujeme, aby se nám investice do výstavby vrátila. S byty a kancelářemi počítáme také. Původní projekt se nemění. Jenže Blansko není Brno nebo Praha. Tam je realitní trh o něčem jiném. Poptávka po bytech tady prostě teď není podle našich představ," upřesnil nedávno Blanenskému deníku Rovnost Liška.