Že je to cena lákavá, dokazuje i fakt, že je v sobotu dopoledne v okrouhleckém pohostinství plno. „Hráči jsou tady nahoře v hospodě a také dole v salonku. Měli jsme strach, že jich přijede méně, protože dnes se hraje turnaj v mariáši i v Moravské Třebové. Nakonec jich ale přijelo čtyřiapadesát, což je dobré. Jezdí jich většinou kolem šedesáti. Dnes je turnaj dokonce mezinárodní, máme tady totiž hráče i ze slovenských Malacek," říká hostinský a šéf turnaje Bohumil Kovář s tím, že turnaj v mariáši začali v Okrouhlé pořádat v roce 2001. „Asi pět let jsme pořádali vždy jen jeden turnaj ročně. Protože začal být oblíbený, tak jsme od roku 2006 začali pořádat turnaje dva. Na jaře a na podzim," vysvětluje organizátor.

Hraje se na čtyři kola po hodině. „Hrají spolu vždy tři hráči. Mezi jednotlivými koly je vždy desetiminutová přestávka. Hraje se podle místních pravidel, která všichni respektují. Kdo bude s kým hrát, losuje počítač," vysvětluje systém turnaje Kovář.

O hráče je na turnaji dobře postaráno. „Zaplatí si startovné, v jeho ceně je ale snídaně a také oběd. Tentokrát jsme jako snídani podávali místní specialitu, a to jsou pečení utopenci. Hráči si je pochvalovali," usmívá se hostinský s tím, že na oběd hráčům nasmažili řízky s bramborovým salátem.

Prase, kýta, plecko

Na vítěze turnaje čeká pohár a půlka prasete. „Druhý dostane vepřovou kýtu a třetí plecko. Malou cenu ale dostane každý účastník turnaje. Ten, kdo skončí na posledním místě, obdrží balíček karet, aby se do příště ten mariáš naučil," směje se Kovář.

Zahrát si mariáš v sobotu do Okrouhlé přijel například Jiří Grmela z Benešova. „Na tento turnaj jezdím skoro pokaždé, je to tady vždycky perfektní. Skoro všichni účastníci jsou už moji známí," usmívá se hráč.

Z čtyřiapadesáti hráčů je na okrouhleckém turnaji jediná žena, Dana Krejčířová z Adamova. „Okrouhleckého Esa se účastním pravidelně, ale jezdím i na jiné turnaje v mariáši. Naučila jsem se ho v hospodě a hraju ho už skoro čtyřicet let, baví mě totiž všechny karetní hry. Dnes se mi zatím docela daří, ještě nás ale čekají dvě kola, takže doufám, že to vydrží," usmívá se žena.

Hlavní výhru Okrouhleckého Esa ale nakonec v sobotu získal Josef Kvasnica z Kuřimi.