U příležitosti pětiletého výročí otevření pracovníci centra přichystali výstavu mapující uplynulé roky. „Lidé uvidí fotografie zámku před požárem, po požáru, fotografie z jednotlivých fází přestavby zámku na kartografické centrum. Dále pak exponáty připomínající různé kulturní akce a slavnosti, které jsme tu měli. Například příjezd pana prezidenta, jarmarky i výstavu Ďáblovy bible a dalších unikátů," řekla Zdeňka Budínová z kartografického centra. Výstava bude k vidění od soboty až do šestnáctého září ve vestibulu stálého kina.

Podle Milana Vykydala ze Služeb města Velké Opatovice se díky centru podařilo oživit dění ve městě. „Něco se nám povedlo více, něco méně. Jsme rádi, že k nám místní chodí třeba na velikonoční a vánoční koncerty," uvedl.

Na historické mapy a měřicí přístroje se do města jezdí dívat lidé z daleka. „Máme jedinou takovou expozici v Česku. Měli jsme tu i návštěvníky z Kolumbie nebo Koreje," řekl Vykydal s tím, že ročně centrum navštíví asi šest tisíc lidí.

Návštěvníci podle Budínové nejvíce obdivují unikátní obří mapu, která zobrazuje Moravu a Slezsko před sto lety. „Zabírá plochu zhruba sto metrů čtverečních a je seskládaná z šestasedmdesáti dílů, které váží od pěti do padesáti kilogramů," popsala žena.

Na září plánují i akci, při níž si lidé sami vyzkouší měření geodetickými přístroji.

VERONIKA MACHOVÁ