Už několik týdnů mají plné ruce práce cukrářky. „Objednávky již nepřijímám, nestihla bych vše upéct do Vánoc," uvedla například Lenka Košábková, majitelka cukrářství u Konvalinků v Bukovince.

Mladá žena uvedla, že peče patnáctidruhové cukroví a velké a malé zákusky. „Právě o minizákusky je největší zájem, protože jsou přece jen pracnější," vysvětlila Košábková, která upřesnila, že v průměru si lidé na Blanensku objednávají kolem dvou kilogramů dobrot.

Přestože mnohé suroviny, především máslo, podražily, cenu má bukovinská cukrářka stejnou jako loni. „Nemohla jsem si dovolit zdražit, ubylo by mi objednávek. Kilogram minizákusků prodávám za tři sta deset korun, kilogram drobného cukroví pak o dvacet korun dráž," řekla.

Tři sta třicet korun za kilogram čajového pečiva zaplatí i ti, kteří si ho koupí v blanenské cukrárně Severka. Jak uvedla majitelka Vilma Novotná, tohoto desetidruhového cukroví napečou před Vánocemi kolem sedmi set kilogramů. „Poptávka je podobná jako v loňském roce a stejná je i cena," sdělila Novotná.

Ta upřesnila, že objednávky přijímají do patnáctého prosince. „I po tomto datu samozřejmě bude možné cukroví nebo zákusky koupit, ale hrozí, že těsně před Vánoci už bude něco prodané," dodala.

Napilno mají nyní také lesníci. Nejlevněji lze stromek získat ve Školním lesním podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. „Ceny stromků jsou odstupňované podle velikosti – nejmenší do jednoho metru budou stát stokorunu, nejvyšší třímetrové tři sta korun. Jsou to stejné ceny jako v minulých letech. Naší filozofií je nabídnout lidem levné, čerstvé a hezké stromky, aby neměli důvod chodit na ně do lesa," vysvětlil zástupce ředitele školního podniku Pavel Mauer.

Smrky budou lesníci o nadcházejícím víkendu prodávat na Blanensku ve Křtinách u zámku, v Bukovince u hájenky, v Jedovnicích u myslivny, v Rudici u hájenky, v Bukovině u kapličky, v Habrůvce na návsi a v Olomučanech v čísle 62.

Málokdo si Vánoce umí představit bez kapra. Ani za něj letos nebudou muset lidé připlatit. „Cena bude obdobná jako loni," sdělil jedovnický rybář Josef Kocman.

Ten upřesnil, že své kádě rozloží od pátku 20. do pondělí 23. prosince v Blansku u hotelu Dukla a ještě od 21. do 22. na náměstí v Jedovnicích. „Prodej bude vždy od půl deváté ráno do tří hodin odpoledne," sdělil Kocman.

Těsně před Vánocemi, v pátek 20. a v sobotu 21., se budou ryby prodávat v Boskovicích a obcích, kde má prodejny Jednota, spotřební družstvo Boskovice. Místopředseda družstva Petr Čopák uvedl, že přesnou cenu, za kterou budou nabízet kilogram kapra, ještě neznají. „Uvidíme i podle konkurence. Ale nepředpokládám zdražení," doplnil Čopák.

Kdo by si chtěl k bramborovému salátu dát jinou rybu než tradičního kapra, má možnost si zakoupit pstruha v Rybářství Skalní mlýn.  „Pstruhy, ale i kapry dovezené z Vysočiny budeme prodávat od pátku 13. do neděle 15. a pak od pátku 20. do pondělí 23. vždy od devíti hodin ráno do pěti hodin odpoledne," sdělil vedoucí pstruhařství Miroslav Fanta.