Vánoce bez stromku a kapra? Pro většinu Čechů jen těžko představitelná realita. Nejinak je tomu na Blanensku. Stromky nabízí každoročně Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, tentokrát na osmi místech. Na Blanensku to bude v lesovně v Jedovnicích, na hájenkách v Rudici, Bukovince, Olomučanech a Bukovině a také ve Křtinách u kostela.

„Ke koupi budou smrky ztepilé v různých výškách, jejichž cena bude stejná jako loni. Za strom vysoký do jednoho metru lidé zaplatí sto korun, do dvou metrů dvě stě korun a za každý další půl metr si potom připlatí padesátikorunu. Ceny jsou tedy velmi dobré. Jde nám totiž především o ochranu lesa, aby nám ho lidé zbytečně neničili,” sdělil zástupce ředitele Pavel Mauer. Pokud někoho při krádeži většího počtu stromů přistihnou, hrozí mu pokuta až patnáct tisíc korun.

V Blansku si lidé stromky mohou koupit například v Zahradnictví u Kopřivů, které je prodává také v Šebrově. „Nabízíme smrk ztepilý, borovici černou a jedli normanskou, o kterou bývá v poslední době větší zájem. Ceny jsou podobné jako loni, metr a půl vysoká jedle přijde na necelých osm set korun,“ uvedla prodavačka Petra Olšovská. V nabídce jsou i smrky stříbrné v květináči. „Jejich cena se pohybuje kolem pěti set až sedmi set korun,“ dodala Olšovská.

Vánoční stromky nabízí rovněž podnikatel František Opluštil z Voděrad. „Prodávám smrky stříbrné, které pěstuji na plantážích, i borovice černé, jež dovážím. Cena více jak metr a půl vysokého smrku je včetně svázání dvě stě osmdesát korun,“ prozradil Opluštil. Ten doplnil, že pokud si lidé u něho chtějí strom koupit, nemají dlouho váhat. „ zásob. Loni jsem tři dny před Štědrým dnem měl už vše prodáno,“ dodal.

Kapr? Kilo za devadesát korun

Většina lidí si Vánoce nedokáže představit také bez kapra. Tradičním prodejcem šupináčů jsou rybáři z Jedovnic. „V Blansku budeme prodávat od úterý dvacátého do pátku třiadvacátého prosince na parkovišti vedle hotelu Dukla, a to vždy od devíti do šestnácti hodin. Ve stejné době budeme ve středu jednadvacátého a ve čtvrtek dvaadvacátého také v Jedovnicích na Havlíčkově náměstí u telefonní budky,“ uvedl rybář Josef Kocman.

Se svými sádkami zajedou rybáři i do Rudice a Křtin. Cena tradiční české ryby se proti loňskému roku podle Kocmana příliš nezvýší. „Loni jsme kilo prodávali za osmdesát osm korun a letos to bude asi jen o korunu více,“ řekl Kocman.

Pochoutku na štědrovečerní stůl mohou lidé koupit v Blansku také ve Sloupečníku. „Prodávat začneme v pondělí devatenáctého prosince v době od devatenácti do šestnácti hodin. Předpokládám, že zde budeme do čtvrtka. Celkem máme pětadvacet metráků ryb. Nabídneme kapry z Jedovnic a pstruhy ze Skalního mlýna,“ sdělil blanenský rybář Miroslav Odehnal.

DAGMAR KULAVIAKOVÁ