„Musíme udělat kompletní rekonstrukci. Ta zahrnuje například opravu okolí kapličky, oplechování, aby dovnitř nezatékalo, dále celou fasádu, zábradlí i dveře," vyjmenoval starosta Křtin František Novotný.

Kapličku Panny Marie v městečku nechal v roce 1875 postavit tehdejší majitel křtinského zámku. Naposledy se opravovala přibližně před padesáti lety. Je zastávkou poutníků, kteří do obce přicházejí už po osm století. V kapličce je umístěna socha Panny Marie Křtinské, ke které se chodí poutníci poklonit a pomodlit.

Městysu s náklady na opravu kapličky pomůže dotace od Místní akční skupiny Moravský kras. Ta projekt podpořila příspěvkem ve výši téměř sto tisíc korun. Dalších asi patnáct tisíc korun na celkovou částku přidá městys.

Na projektu spolupracuje také křtinská farnost. „U kapličky uděláme zastavení, kterým tuto památku oživíme. Bude to taková živá zastávka všech poutníků, kde je budeme vítat i se s nimi loučit," přiblížil křtinský farář Jan Peňáz.

Kaple stojí jen kousek od křtinského náměstí a v poslední době už na ní působení času bylo hodně znát. „Snažíme se postupně rekonstruovat všechny památky v městysu. Kaplička Panny Marie je momentálně už ve velmi špatném stavu, takže teď přišla řada na ni," dodal starosta Novotný.

KRISTÝNA ŽIVNÁ