VÁŽENÍ ČTENÁŘI, DISKUTUJTE K TÉMATU DOLE POD ČLÁNKEM.

Voda s fekáliemi se valila z kanálů i záchodové mísy a putovala domem dál po schodech dolů. Takto to vypadalo v jednom z rodinných domů v blanenské ulici Sloupečník. Přívalové deště přichystaly minulý týden krušná dobrodružství nejméně šestnácti tamním rodinám. Lidé mají strach. Deště totiž udeří znovu. Na opatření přitom nejsou v blanenské pokladně peníze.

Napínavé chvíle zažil minulý týden Jaroslav Kubeš. „Proteklo tady obrovské množství vody, kanalizace je zjevně poddimenzovaná. V garáži jsme měli kolem třiceti centimetrů vody, před vraty dokonce metr,“ uvedl.

Vypořádat se se zatopeným suterénem a uchránit dům před plísní musel i Karel Souček. „Kanálem před garáží vytekla voda a dostala se dovnitř do domu. Plná byla i záchodová mísa. V přízemí jsme měli pět až deset centimetrů vody. Když jsem otevřel dveře, valila se proudem ze schodů,“ postěžoval si Souček s tím, že voda nadělala spoušť v dalších šestnácti domech.

Podle Součka musí být někde problém. Odlehčovací komora se rychle naplnila a voda pak vyplavila domy. „Jak dlouho ještě budeme sloužit jako druhý odlehčovák? Suším věci v suterénu a jen čekám, kdy se zase při dešti přivalí voda,“ pokračoval Souček. Ten navrhuje, aby byla dešťová voda odvedena dolů z kopce, ve kterém ulice stojí.

Odborníci zkoumají, jestli není potrubí ucpané

Na místo vyrazili odborníci z Vodárenské akciové společnosti. Umístili do kanalizace kameru na kolečkách, která dokáže pořídit záznam, jestli není potrubí ucpané nebo puklé. „Zkontrolovali jsme hlavní kanalizační řady i odlehčovací řady a neshledali jsme tam problém,“ sdělila ředitelka Vodárenské akciové společnosti Miloslava Soldánová s tím, že kanalizace byla postavena pro určitý počet domů. Sídliště se však rozrůstá a přibývá asfaltových ploch. Kanalizace je tak poddimenzovaná a voda, která se valí ulicemi, se do asfaltové silnice nevsákne.

„I kdyby město nechalo udělat novou kanalizaci, nebude nikdy stavěná na mimořádnou událost jako jsou přívalové deště. Ideální by bylo odvést dešťovou vodu do potoka a uvolnit tak splaškům,“ míní Soldánová. Pod ulicí skutečně potok teče. Na řešení musí čekat.

Na opravy nejsou peníze

Místostarosta Blanska Jindřich Král s tímto opatřením souhlasí. „Podle výsledků z kontrol necháme zpracovat projekt. Chceme, aby se to co nejrychleji řešilo,“ řekl Král. Zda začne nutná opatření uskutečňovat do měsíce či dříve, netuší. Na opravy totiž nejsou peníze. Mohl by však přispět Svazek vodovodů a kanalizací.

„Kanalizace byla postavena v osmdesátých letech. Jde o neodbornou práci, kterou teď musíme napravovat,“ dodal Král. Podobné problémy řeší podle Krále ještě lidé žijící v ulici Hořické nebo ti, kteří působí v oblasti Kamnárny pod sídlištěm Zborovce.

PŘEČTĚTE SI O PŘÍRODNÍCH KATASTROFÁCH NA BLANENSKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.