Dlouhých a těžkých kamionů těmi místy každodenně projede mnoho. „Pokud se řidiči kamionů potřebují dostat třeba na dálnici D1 a chtějí se vyhnout Brnu nebo Kuřimi, kde by ani nepodjeli železniční mosty, odbočí na Lipůvce směrem do Tišnova a pak pokračují na Veverskou Bítýšku nebo do Velké Bíteše," přiblížila Jarmila Slavíčková, které auta jezdí přímo pod okny domu.

Muž z Lipůvky, který si nepřál být jmenován, zase tvrdí, že řidiče kamionů na úzkou cestu táhnou navigace. „Ta silnice by měla zmizet ze satelitu, ale nechápu, proč řidiči sami rozumně neuvažují a slepě následují přístroj na viditelně úzkou cestu. Pomohl by tam snad i nějaký zákaz tranzitu aut nad dvanáct tun nebo přirozeně omezit rychlost zúžením silnice," vypočítal.

Přestože lidem bydlícím přímo u silnice nákladní auta vadí, vedení obce nemá žádnou moc, jak situaci vyřešit. „Silnice totiž nepatří obci, takže my nemůžeme rozhodovat, jestli tam kamionům zakážeme vjezd. Velká auta zhoršují stav silnice, který je už i tak velmi špatný. My ale opravdu nic dělat nemůžeme," krčí rameny starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

Ona a starosta sousedních obcí Malhostovice a Nuzířov, přes které kamiony pokračují na Tišnov, se dlouhodobě snaží situaci řešit. „Silničáři, kteří cestu spravují, řekli, že je to silnice třetí třídy a nemůžou ji nijak omezit. Psali jsme i na policii. Žádali jsme také o omezení vjezdu aut od určité váhy, ani v tom nám ale nevyhověli," doplnila starostka.

Ani Správa a údržba silnic nemá v pravomoci omezovat provoz na silnicích.  „Je to veřejně přístupná cesta, kde se v případě omezení musí řešit i výjimky pro vjezd zásobování a podobně, což není jednoduché.  Nám to ani nepřísluší. Jediné, co mohu slíbit, že pokud to půjde dobře a získáme poslední stavební povolení a poté dotace, tak ještě letos začne rekonstrukce této silnice od křižovatky se státní silnicí až ke hřbitovu na konci obce," přiblížil vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant.

Oprava silnice, kde se zároveň bude dělat i nová kanalizace, je vypočítaná na zhruba čtrnáct miliónů korun. Lidé v Lipůvce, kteří bydlí u spojky s Tišnovem, trpí celkově zvýšeným provozem aut. Cesta přitom vede v ostrých zatáčkách těsně mezi domy. Vyřešit to může stavba miniobchvatu kolem hřbitova a s vyústěním na kruhovém objezdu na konci obce. „Tím pádem se auta vyhnou původní odbočce a už nepojedou mezi domy," přiblížila plány Kristýnová.

Cesta je dokonce zakreslená i v územním plánu. „Jenže Ředitelství silnic a dálnic nám stále vnucuje variantu kruhového objezdu, kterou nechceme.  Prosazují stavbu většího a dvouproudého kruháče, který zabere velké území, a navíc už z něj nepostavíme další rameno s výjezdem na Tišnov. Právě na něm ale trváme. A jednání jsou proto stále na mrtvém bodě," dodala starostka.