Krajská silnice mezi obcemi praská a provoz několikanásobně vzrostl. O víkendu se situace ještě zhorší. Průtah Lažánkami totiž bude kvůli stavbě provizorního mostu úplně uzavřen.

Situace trápí například Hanu Kulaviakovou z Rudice. „Je to velmi nepříjemné. Po stranách silnice mezi Olomučany a Rudicí stojí prakticky nonstop auta houbařů a mezi nimi projíždějí kamiony a auta. Kraje silnice už začaly praskat a my se bojíme, že až objížďka skončí, bude v dezolátním stavu stejně jako před deseti lety," vysvětlila žena. O opravu silnice přitom místní lidé tehdy usilovali více než osm let.

Nyní se silnice ničí znovu. „Je poměrně úzká a na velký provoz kamionů není stavěná. Kdyby tam alespoň po dobu objížďky byl zákaz stání, určitě by to pomohlo," dodala Kulaviaková.

Přímo na Správu a údržbu silnic se ale zatím nikdo neobrátil a ta proto nemá podobné úpravy v plánu. „Objížďka přes Olomučany a Rudici skončí zároveň s ukončením oprav průtahu. Počítáme s tím na konci října. Změny v podobě zákazů stání nebo zastavení nejsou v plánu," uvedla vedoucí technicko správního úseku blanenského pracoviště Správy a údržby silnic Eva Zouharová.

Přes Rudici si krátí cestu do Blanska třeba Kateřina Magulová z Jedovnic. „V Lažánkách jsou troje semafory a mnohdy se stane, že člověk projede jedním úsekem právě v době, když na druhém blikne červená. Navíc se občas potká v protisměru s autobusem, což je dost nepříjemné, protože je silnice hrozně úzká," vysvětlila žena.

Ani přes Rudici ale není cesta podle ní ideální. „Alespoň jedu a nečekám někde deset minut v koloně. Ale zase se míjím s kamiony a vyhýbám se zaparkovaným autům," doplnila Magulová.

Zvýšený provoz řeší starostové v Rudici i v Olomučanech. „Lidé si samozřejmě stěžují, zasadili jsme se alespoň o snížení rychlosti v místech mateřské a základní školy, teď se řeší i u průjezdu obytnou zástavbou," řekl starosta Rudice Roman Šebela. V Rudici si také nafotili krajskou silnici v původním stavu a dokumentují její poškození. „Fotíme praskliny a doufáme, že až objížďka skončí, bude to ještě někoho zajímat a silnici opraví," zmínila Kulaviaková.

Popraskanou silnici řeší i lidé v Olomučanech. „S krajskou silnicí bohužel nic neuděláme. V obci jsme alespoň zavedli sníženou rychlost třicet kilometrů v hodině. Lidé to sice kritizují, ale myslím, že je to správné, zvlášť když teď přes naši obec budou dva dny jezdit všechna auta," řekl starosta Olomučan Josef Smíšek.

Úplné uzavření průtahu Lažánkami nebylo původně v plánu. „Uzavírka začne tuto sobotu a skončí v neděli kvůli stavbě provizorního mostu. V původním projektu se počítalo s výměnou mostu na poloviny – půlka by se opravovala a půlka by byla průjezdná. Prodleva mezi vypracováním a uskutečněním projektu ale tuto možnost znemožnila," vysvětlila situaci Zouharová.

Nyní už je most v tak špatném stavu, že na něm provoz po polovinách není možný a řidiči tak budou muset po dobu šesti týdnů až dvou měsíců využívat náhradní most, který silničáři postaví právě v době víkendové uzavírky.

Průtah Lažánkami začali silničáři opravovat letos v červnu, hotovo má být do konce října. Oprava se týká dvou a půl kilometru silnic. Rekonstrukce bude stát dvaačtyřicet milionů korun. Dalších sedm milionů pak zaplatí město Blansko za opravu chodníků a místních komunikací.

MARIE JAHODOVÁ