Většina obyvatel větších měst už si zvykla na to, že je při pohybu na veřejném prostranství dost možná sleduje oko nějaké kamery. Takovéto bezpečnostní zařízení se stalo běžnou prevencí proti kriminalitě. Například v Blansku nebo Boskovicích. Teď se k nim však přidá Lipůvka, obec několikanásobně menší. A rozhodnutí jejího vedení možná budou následovat i další, třeba Drnovice.

V Lipůvce se v poslední době rozmohla drobná kriminalita. „Jedná se hlavně o krádeže v rodinných domech nebo vandalismus. Naposledy třeba někdo rozbil telefonní budku. Množily se i stížnosti ze strany provozovatelů menších obchodů, například prodejny ovoce a zeleniny nebo cukrárny," přiblížila situaci v obci starostka Lipůvky Alena Kristýnová.

A proto se společně s ostatními zastupiteli obce rozhodli, že zvolí cestu kamerového systému. „Jednu bychom nainstalovali u budovy obecního úřadu a druhou u parkoviště. Uvažujeme však také o hřbitovu, protože lidé bohužel kradou dokonce i na něm," posteskla si starostka Lipůvky.

Kamery začnou v Lipůvce fungovat nejpozději v září letošního roku. „Jejich cenu si zatím netroufám odhadovat, hodně záleží na kvalitě vybraného zařízení. Záznamy bychom zatím kontrolovali sami a teprve poté je případně předávali policii kvůli dalšímu vyšetřování," řekla Kristýnová a zároveň uznala, že jejich krok je vzhledem k velikosti obce na Blanensku spíše výjimkou.

Marii Hellerové z Lipůvky se nápad s kamerami líbí. „Je pravda, že krádeží u nás poslední dobou přibylo, takže by tato novinka mohla pomoct vrátit do obce trochu klidu. Ale nemyslím si, že kamery vyřeší celý problém, na to jsou zloději až moc vynalézaví," upozornila žena.

Ještě opatrnější názor má další z obyvatel Lipůvky Jiří Vintrlík. „Žádné podrobnosti jsem ještě neslyšel, takže zatím nevím, co si o tom myslet. Za pokus to každopádně stojí, ale ještě je brzy odhadovat, jak to nakonec bude fungovat," podělil se své stanovisko.

Podle policistů je hlavní problém u kamerového systému v menších obcích v tom, že na rozdíl od měst nemají operátora, který je stále sleduje. „Jedině za tohoto předpokladu nám mohou kamery pomoci pachatele chytit přímo při činu nebo mu v něm zabránit," vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková.

Přesto nechce nápad z Lipůvky podceňovat. „Samozřejmě se nedá čekat, že díky několika kamerám zmizí z celé obce kriminalita. Ale jako prevence je to rozhodně krok správným směrem," ocenila Šebková.

O pořízení kamerového systému nedávno vážně uvažovali i v Drnovicích. „Loni v srpnu už jsme měli nachystané i nějaké testovací zařízení, protože jsme chtěli zabezpečit hlavně největší obecní budovy. Momentálně je však tato záležitost na mrtvém bodě a mluví se o ní vždy až ve chvíli, kdy se u nás něco stane," konstatoval drnovický starosta Petr Ducháček.

Jedním z důvodů, proč Drnovičtí zatím kamery nenainstalovali, byl i odmítavý postoj některých lidí. „Náš nápad se jim nelíbil, protože si myslí, že zbytečně přijdou o soukromí. Ale nevylučuji, že se k otázce kamer v budoucnu opět vrátíme, třeba prostřednictvím veřejné ankety jako v případě pojmenování ulic," připomněl Ducháček.

Zároveň vyzdvihl, že se obci daří v případě drobné kriminality dobře spolupracovat s policií. „Přesto bychom chtěli mít v Drnovicích obecního policistu. Už jsem o tom jednal se starostou Kunštátu Zdeňkem Wetterem a uvidíme, co bude dál. Záleží na tom, kolik by nás taková prevence stála peněz," naznačil drnovický starosta.

Hned vedle Lipůvky leží Šebrov-Kateřina. „My o instalaci kamer neuvažujeme. Na rozdíl od Lipůvky jsme dost protáhlou obcí, takže bychom jen těžko vybrali ta správná místa, kde bezpečnostní zařízení umístit," vylíčil šebrovský starosta Jiří Nechvíle.

Zároveň však připustil, že ke krádežím a vandalismu občas dochází i u nich. „Přemýšleli jsme například o pořízení alarmu, ale i z toho nakonec alespoň prozatím sešlo," dodal Nechvíle.