Po stopách těchto památek se vydáme nejen na Blanensku, ale také v dalších okresech. „V dnešním díle se vypravíme za kříži a kameny do obce Oslavany a Biskoupky na Brněnsku," popsal následující putování Přibyl.

Do Oslavan se turista z Ráječka dostal z Ivančic, kam vezl kamaráda k doktorovi. Pátral po dvou kamenech. „Podle knihy má stát kámen u potoka, který teče od kulturního domu směrem z obce. Mělo to jeden háček. Potok je už spoustu let schován pod silnicí a o kousek dále teče potok ještě jeden. Nakonec mi poradila místní stařenka, že prý je nějaký kámen na kopci v lese. Má popisovat nějakou tragédii," zavzpomínal na pátrání muž.

Složitá cesta

Kdo chce kámen najít, musí se vydat od oslavanského dělnického domu po silnici směr Zbýšov a po sto metrech odbočit doleva, kde teče potok. Po sto padesáti metrech skončí domy a je závora do lesa. Tudy do kopce, stoupat po pravém břehu potoka proti proudu. „Minete dvě veliké záchytné hráze a dostanete se na kopec na rovinku. Po pár desítkách metrů naleznete kámen po pravé straně přímo u silnice. Tady, v těchto místech, jsem to chtěl už zabalit a odjet s neúspěchem, a nakonec jsem stál přímo u kamene," dodal Přibyl.

Podle knihy Kamenné kříže Čech a Moravy se jedná o křížový kámen s reliéfem templářského kříže. Na druhé straně se zachovalo sedm řádků českého textu, připomínajícího smrtelnou nehodu mladého muže. Nejasný nápis připouští smrt náhodným výstřelem nebo pádem ze stromu při vybírání ptačího hnízda.

Další křížový kámen mohou turisté v Oslavanech najít ještě po složitějším pátrání. Nejlepší je zeptat se místních. „Domorodci mi ochotně vysvětlili, jak se ke kameni dostanu, ale dívali se na mě dost nedůvěřivě. V lese jsem hledal hodinu kopec Archleb, všechny indicie seděly, našel jsem i rybník, rozhraní listnatého a jehličnatého lesa, ale to nejdůležitější chybělo. Kámen jsem nenašel. Snad bude nějaké příště," pousmál se výletník.

Kámen u cesty

To v Biskoupkách měl Přibyl větší štěstí. Žulový kámen stál hned u silnice, poblíž barokního kříže a kapličky ve směru na Ivančice. Kniha Kamenné kříže Čech a Moravy ho popisuje jako žulovou obdélnou desku s vysekanou konturou latinského kříže, s odlomeným levým rohem. Zadní stěna je zarovnaná, bez znamení.

Zdroje: Kamenné kříže Čech a Moravy, www.smircikrize.cz, www. smircikrize.e­uweb.cz, Vlastivědné listy Pardubického kraje