Domovem kamélií jsou již tisíce let lesy východní Asie. Znalo ji pár cestovatelů a botaniků. První exempláře snad přivezly portugalské lodě v šestnáctém století a ujali se jich znalci, především v Anglii. Avšak pro osud kamélií v Evropě je podle správců zámku významný až rok 1776.

„Říká se, že přírodovědec švédského původu Carl Peter Thurnberg přivezl v tomto roce přes oceány čtyři kaméliové keře. Všechny čtyři byly prodány do královských zahrad a jedna z nich dokonce roste a kvete dodnes. Výstava Kamélie - v královských zahradách na Státním zámku Rájec nad Svitavou přibližuje jejich příběh, příběh prvních čtyř doložených kamélií v Evropě,“ sdělila kastelánka zámku Zdeňka Kalová.

V bílovickém podchodu sprejuje verše, květiny i víly. Pro děti jsem přimaloval něco navíc, říká streetartista Jan Přibyl.
VIDEO: V bílovickém podchodu sprejuje květiny i víly. Pro děti dal něco navíc

O přípravách na výstavu Deník informoval ZDE.

Kdy je otevřeno

  • Od 14. do 29. února vždy od devíti do tří hodin, ve středu, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu otevřeny mimořádně také zámecké skleníky Státního zámku Rájec nad Svitavou
  • Výstava v reprezentačních sálech v přízemí Státního zámku Rájec nad Svitavou je otevřena od pátku 1. března do neděle 10. března denně kromě pondělí, vždy od devíti ráno do tří odpoledne.