V těchto dnech hrají v květináčích nádhernými barvami. Bílá, smetanově růžová, tmavě červená a další odstíny.

Ve středu Ráječtí otevřeli na čtrnáct dní zámecké skleníky pro veřejnost. Poté výstavu přesunou do zámeckých komnat. „Jsme tu vůbec poprvé a je to nádhera. Manželka miluje tento druh květin, tak jsme si do skleníků udělali výlet. Já rozkvetlé kamélie fotografuji, abychom se pak mohli nad tou krásou pokochat ještě doma. Květinu ale žádnou kupovat nebudeme. Myslím si, že je náročná na údržbu a asi by nám doma nevydržela,“ řekl po otevření skleníků Josef Pelíšek z Letovic. Na výlet do Rájce doprovázel manželku Věru.

Podívat se na rozkvetlé kamélie přijeli na Blanensko také manželé Doubkovi z Lomnice na Brněnsku. „Měla s nám jet i kamarádka, ale má po operaci. Tak jí to alespoň fotíme na telefon, ať má radost. Já jsem ulítla na kytička, tak mám cukání si nějakou kamélii odvézt v květináči. Ale teď se zrovna stěhujeme, tak nevím nevím,“ usmála se Květoslava Doubková.

To manželé Müllerovi z Prostějovska s prázdnou ve středu ze zámeckých skleníků neodjížděli. „Dnes na den svatého Valentýna jsme si místo bonboniéry nadělili výlet a domů si vezeme kamélii. Snad nám vydrží a doma přežije. Je to naše první návštěva tady. Chtěli bychom pak přijet ještě na výstavu kamélií přímo na zámek. Četli jsme o ní,“ poznamenala Hana Müllerová.

Podle rájecké kastelánky Zdeňky Kalové zmíněná výstava začíná na zámku Rájec nad Svitavou prvního března. A každoročně je velkým magnetem na turisty. „Navštíví ji kolem sedmi až osmi tisíc lidí. To je plus mínus třetina návštěvníků za celou turistickou sezonu. Výstava kamélií má v Rájci na zámku tradici přes třicet let,“ sdělila Kalová.

Dodala, že sbírání kamélií bylo v devatenáctém století zábavou nejen šlechty, ale dalších movitých lidí. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky. Kvetoucí rostliny zdobily zimní zahrady.

První kamélie se v Rájci objevily v roce 1973, kam byly dovezeny z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. „Bylo to celkem pětaosmdesát patnáctiletých rostlin. Péčí tehdejšího vedoucího zahradníka Františka Bárty a především jeho nástupce Jana Dvořáka se podařilo většinu z těchto keřů dopěstovat až dodnes. Po Janu Dvořákovi se později o sbírku kamélií staral zahradník Evžen Kopecký. Kromě těchto rostlin se sbírka v průběhu let rozrostla o 150 klasických odrůd a unikátních rostlin vybraných Janem Dvořákem z tisíců semenáčů, zprvu spíše náhodných, později záměrně křížených,“ popsali jedinečnou sbírku Ráječtí na webu státního zámku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Místo přejezdů ve Spešově a Dolní Lhotě nadjezd? Blansko nechá vypracovat studii

Kvůli hustému provozu na železnici tráví obyvatelé blanenské části Dolní Lhota a také nedalekého Spešova na přejezdech u spuštěných závor spoustu času. | Video: Deník/Jan Charvát