SENETÁŘOV

Po příjemném dni stráveném u rybníka Olšovec v Jedovnicích, se můžete vydat za poučným putováním za tradicemi regionu. Typickým příkladem je vesnice Senetářov, kde se v originální stavbě - hliněném domě s doškovou střechou, nachází Muzeum lidového stavitelství a perleťářství.

VYBERTE NEJLEPŠÍ KOUPALIŠTĚ NA BLANENSKU

Najdete zde i pozoruhodný kostel - kapli sv. Josefa, která svým tvarem připomíná loď jako obraz církve sbírající věřící na cestách životem a vede je k nejvyššímu dobru - Bohu.

OSTROV U MACOCHY

Ze Senetářova se můžete po zelené turistické značce, dlouhé přibližně 3 kilometry podívat do Ostrova u Macochy. Kromě jeskyně Balcarky zde najdete i větrný mlýn holandského typu z 2. poloviny 19. století.

HOLŠTEJN

Na další cestu se můžete posilnit v místní restauraci a vydat se po červené značce do Holštejna. Jistě vás zde zaujme zřícenina hradu Holštejna s jeskyní Hladomornou a druhé největší propadání Moravského krasu Nová Rasovna. Tečkou za celodenním výletem může být exkurze do místní sýrárny.

ADAMOV

Po návštěvě blanenského lomu či akvaparku si můžete zajet na výlet směrem k Adamovu. Asi 1,5 km za Blanskem se po pravé straně silnice tyčí stavba se štíhlou věží - jedná se o huť Klamovku - poslední zachovalou Salmovu huť.

NOVÝ HRAD, MÁCHŮV POMNÍK

Odtud se vydejte po zelené a vzápětí po červené turistické značce směrem ke zříceninám gotického Nového hradu - v současnosti jakémusi unikátnímu skanzenu, kde se čas zastavil ve středověku.

Vychutnejte si středověkou atmosféru hradu a následujte červenou turistickou stezku až k Máchovu pomníku (zde si můžete připomenout nejznámější dílo tohoto romantického básníka), odkud vás žlutá značka přivede až k Býčí skále. Je to mimo jiné výtoková jeskyně vod Jedovnického potoka, který mizí pod zemí v Rudickém propadání.

RUDICE

V této malebné vesnici můžete navštívit muzeum mineralogie a speleologie ve Větrném mlýně, v blízkém přírodním geoparku zhlédnout ukázky hornin typických pro Moravský kras, repliku selské vápenické pece a milířiště s milířem. Rudice nabízí i přírodní zajímavosti: 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání s nejhlubší suchou propastí v republice.

Jeskynní systém Rudické propadání Býčí skála v Moravském krasu je se svojí délkou více jak 12 km druhý nejdelší v České republice. Nejmocnější příkrov devonského vápence dal vzniknout i 153 m hluboké Rudické propasti, nejhlubší v České republice. Podzemní tok Jedovnického potoka padá do hloubky 86 m soustavou vodopádů z nichž nejvyšší měří 35 m.

Svou dynamičností vytvořil vysoké podzemní kaňony, mohutné dómy, ale i místa těžko průstupná. Nad podzemním tokem se i ve více jak stometrové výšce nachází labyrint komínů i horizontálních chodeb, které jsou společně s bohatou sintrovou výzdobou důkazem neustálého procesu krasovění.

Probíhající výzkum dosud nevydaných tajemství navazuje na bohatou historii objevování rudického podzemí, které patří k nejdramatičtějším v dějinách průzkumu Moravského krasu. První úspěchy zaznamenal starohrabě Hugo Salm již v roce 1802.RÁJEC – JESTŘEBÍ

Chloubou Blanenska je jistě zámek Rájec nad Svitavou. Jedná se o klasicistní zámek francouzského typu z let 1763 - 1769. Může se chlubit obrazárnou Salmů, rozsáhlou empírovou knihovnou a bohatými sbírkami předmětů z křišťálu, čínského porcelánu a mědirytin.

Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, který přímo láká k procházce.

ČERNÁ HORA

Jedním z pravidelných vlakových či autobusových spojů se snadno dopravíte do Blansku nedaleké Černé Hory, která je vyhledávaným cílem všech zájemců o pivní turistiku. Místní pivovar vyrábí však také limonády pro děti, ojedinělé svou chmelovou přísadou.

O výrobě piva se můžete více dozvědět prostřednictvím exkurze. A pokud navštívíte Černou Horu poslední sobotu v září, můžete se zúčastnit již tradiční a slavné Pivní pouti.

JEDOVNICE

Naučná stezka "Jedovnické rybníky" začínající v Rudici u Větrného mlýna, je dlouhá 7 km a přivede vás do Jedovnic, oblíbené rekreační oblasti s rybníkem Olšovec, známým především každoročními závody motorových člunů.

VAŠE TIPY NA VÝLETY ZASÍLEJTE I VY. DO PŘEDMĚTU ZPRÁVY NAPIŠTĚ VÝLET A ZASÍLEJTE NA EMAILOVOU ADRESU: michaela.winklerova@denik.cz

Občerstvení vám nabídne některá z četných místních restaurací. Využijte zde rekreačních možností - koupání, tenisových kurtů, půjčoven loděk a ubytování v místním autokempu.

KŘTINY

Z Jedovnic se vydejte po žluté turistické značce do Křtin, známého poutního místa. Proslavil je barokní poutní chrám Jména Panny Marie od stavitele Santiniho, často nazývaný "perlou jižní Moravy". Po náročném dni jistě oceníte koupání v místním koupališti.

SLOUP

Sloupsko-šošůvské jeskyně prošly v nedávné době rekonstrukcí. Jde o rozsáhlý komplex dómů a chodeb, propojený s jeskyní Kůlnou, významným nalezištěm pravěkých kosterních pozůstatků. Samotná obec Sloup se pyšní titulem Vesnice roku. Obdivovat zde můžete především barokní chrám Panny Marie Sedmibolesné z 18. století.

VESELICE

Perličkou na závěr dne se může stát pohled na Moravský kras z ptačí perspektivy. Přesně takový vám zaručuje nově postavená rozhledna na kopci Podvrší u Veselice, ke které ze Sloupu směřuje modrá turistická značka.

BLANSEK

Macocha a Punkevní jeskyně. Dva největší notoricky známé turistické magnety Chráněné krajinné oblasti Moravský kras ležící v její severní části. Ponecháme je pro tentokrát naprosto stranou našeho zájmu a zaměřme pozornost do jejich těsné blízkosti, jen pár set metrů západně od vývěru Punkvy, kde přímo naproti vchodu do Punkevních jeskyní na temeni vysokého zkrasovatělého skalnatého vápencového ostrohu se strmými, místy až kolmými srázy lesní porost ukrývá rozlehlý areál zříceniny hradu Blanseku.

Poprvé na hrad v písemných pramenech narazíme roku 1275. Je však pravděpodobné, že byl založen již o několik let dříve. Rozlehlost stavby, jež každého, kdo se dopředu nevybaví patřičnými informacemi nepochybně zaskočí, poukazuje na velmi mocného zakladatele, kterým nebyl nikdo menší, než olomoucký biskup Bruno ze Schauenburgu, významná to postava našich dějin druhé poloviny 13. století, rádce krále Přemysla Otakara II.

Hrad se stal po svém založení centrem rozsáhlého správního území v majetku biskupa - lenního obvodu se třemi desítkami biskupských manů (příslušníků nižší šlechty ve službách biskupa), jemuž zajišťoval ochranu.

LYSICE

Lysice patří již od minulého století k vyhledávaným místům turistiky a rekreace. Předurčuje je k tomu malebná pahorkatá okolní krajina na pokraji Českomoravské vysočiny, ve které se střídají lesy s loukami a nádhernými výhledy. Přírodní park "Lysicko" vytváří spolu se sousedními přírodními parky "Halasovo Kunštátsko" a "Svratecká vrchovina" soustavu krajinně chráněných území s cílem uchování neporušené krajiny.

Turistické značky a značené cyklostezky Vás zavedou do míst, kde budete moci tyto krásy obdivovat. Patříte-li k obdivovatelům historie, prohlédněte si státní zámek s bohatými interiéry, nebo navštivte pozůstatky hradu Rychvaldu. Odpočinek a občerstvení naleznete na přírodním koupališti.

Zdroj: Internet