Více dětí, ale méně míst v mateřských školách. Tento nepoměr se některé obce na Blanensku snaží vyřešit novými mateřskými školkami. Jinde pomohou mateřská centra.

Už v sobotu prvního září otevře nová firemní školka v Kunštátě. „To bude slavnostní otevření a od pondělí třetího září začne běžný provoz. Ten bude od půl sedmé ráno do pěti hodin odpoledne, ale samozřejmě se budeme snažit rodičům přizpůsobit," sdělila Petra Polívková, asistentka projektu Rovné příležitosti, díky kterému zařízení pro nejmenší vzniklo. Školka, ve které rodiče neplatí školné, ale pouze za jídlo, poslouží pro dvacet dětí. Podle Polívkové je ještě několik volných míst. Přijetí dětí je však komplikované. Jejich rodiče totiž musí být zaměstnaní a firmy, kde pracují, musí dát souhlas, že přispějí školce z peněz, na které mají nárok z Evropské unie.

Také v Boskovicích řešili nedostatek míst ve školkách. Rozhodli se proto opravit prostory v mateřské škole v ulici Bílkova, které dosud sloužily jako tělocvična a herna. V nové třídě si od září pohraje osmnáct dětí. „Pokud za několik let bude u zápisu méně dětí, třídu mohou zaplnit předškoláci z okolí. Nebo z ní uděláme třídu pro děti s vadami řeči. Těch přibývá," řekla boskovická místostarostka Jaromíra Vítková.

Dělníci pracují rovněž ve společenském domě ve Křtinách. „My školku pro naše děti nepotřebujeme, ale v sousední Březině kapacity nestačí, tak jsme se domluvili, že si u nás zřídí pobočku jejich školky," uvedl křtinský místostarosta Emil Pásek. Do nově vytvořené třídy budou chodit především děti z Březiny, ale i z Habrůvky. „Máme tam rezervovaná tři místa," upřesnil habrůvecký starosta Martin Šimek. Ten doplnil, že to bude stát zhruba milion a dvě stě tisíc korun. Školku plánují otevřít v říjnu.

Čekání na pojišťovnu

Nová firemní školka přibude v Blansku, a to v nemocnici místo nevyužitého plicního oddělení. Na den, kdy tam rodiče přivedou svoje děti, si ale musejí počkat. „Ještě nemáme podepsanou smlouvu s pojišťovnou na příští rok, takže projekt školky pozastavujeme. Předpokládám, že školku otevřeme od září příštího roku," zmínila ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Zázemí pro malé děti chtějí i v Újezdě u Černé Hory. V listopadovém referendu se většina Újezdských vyslovila pro opravení budovy, kde mateřinka dříve bývala. Vedení obce ale projekt zdržovalo, a tak se jeden ze zastupitelů rozhodl odstoupit, aby v obci mohly být nové volby. „Ty budou třináctého října a do té doby se bohužel na školce nijak nepokročí," uvedla jedna z příznivkyň školky Alice Šuhájková.

V některých obcích s problémem nedostatku míst ve školkách pomáhají tamní mateřská centra. „Chtěli jsme k naší školce přistavět novou třídu pro osmadvacet dětí, ale nedostali jsme dotaci, takže tento projekt bohužel padá. Alespoň ale nyní o čtyři děti navyšujeme kapacitu školky na osmadvacet. Kvůli tomu nyní opravujeme sociální zařízení a navíc ještě děláme plynové topení," řekla starostka Bukovinky Marta Pořízková. I přes navýšení kapacity ale školka, do které chodí i děti ze sousední Bukoviny, nestačí. „Máme převis asi deset dětí. Podařilo se nám ale sehnat jeden menší domek a místní maminky se nabídly, že založí mateřské centrum, a děti tak pohlídají. V nabídce bude měsíční, jednodenní nebo hodinové hlídání za poplatek," dodala starostka.

Pomocnou ruku rodičům nabízejí také pracovnice mateřského centra Ferda ve Svitávce. „Chceme od září otevřít hlídací zařízení Ferdík, kam rodiče budou děti dávat a alespoň v některé dny jim to ulehčí život," popsala Šárka Bartoňková z mateřského centra.

V Jedovnicích zase tamní centrum nabídne ve školní družině každodenní dětskou skupinu. Do ní můžou přijít už dvouapůlleté děti. Vstříc rodičům vyšli i v Drnovicích. Klub na hlídání umístěný v kulturním domě bude pro deset až třináct dětí.