O předposledním víkendu před Vánocemi má většina kulturních akcí na Blanensku jasné téma tak či onak se dotýká vánočních svátků. Na výběr je třeba z řady vánočních a adventních koncertů.

Vánoční koncert se v neděli od tří hodin odpoledne koná například v evangelickém kostele v Boskovicích. „V programu zazní Missa pastoralis Josefa Schreiera a úpravy vánočních písní a koled," lákají pořadatelé. Účinkuje smíšený pěvecký sbor Nota a instrumentalisté pod vedením Lenky Bařinkové a Martina Neruda. O tři hodiny později začne adventní koncert v boskovickém zámku. Posluchači se mohou těšit na skladby v provedení Ensemble Musica Armonia. Na barokní zobcovou flétnu zahraje Michaela Koudelková, na barokní housle Kristýna Jungová, na barokní violoncello Anežka Jungová, na cembalo Monika Šujanová, zpívat bude Lucie Hilscherová.

Vánoční koncert si v blanenském kině na nedělní šestou hodinu večerní připravila také skupina Kaštánci. V dřevěném kostelíku v Blansku o půl hodiny dřív začne koncert duchovní hudby v podání ženského pěveckého sboru Píseň Jedovnice, muzika pro adventní povzbuzení v podání pedagogů Soukromé základní umělecké školy Blansko zazní v neděli od čtyř hodin také v blanenském kostele svatého Martina.

Zámek s betlémy

Boskovický zámek v neděli zve na mimořádné prohlídky s výstavou betlémů. „Prohlídky budou dvě. Jedna začne ve dvě hodiny odpoledne a druhá v půl čtvrté," zvou pracovníci správy zámku. Návštěvníci při prohlídce uvidí betlémy ze sbírek Městského muzea ve Svitavách.

Kdo ještě nemá dárky pro své blízké, může je vyrobit ve vánoční dílně, která začíná v sobotu v půl deváté ráno v blanenském Katolickém domě. Pořádající Římskokatolická farnost zajistila zkušené instruktory, kteří malé i větší tvůrce při výrobě povedou. Zájemci si s sebou mají vzít přezůvky a vstupné ve výši toho, kolik jim je let.

Ve většině obcí už vánoční stromy svítí od začátku adventu, ale v Lažánkách jej budou rozsvěcovat až tuto sobotu. Tradiční rozsvícení stromu s programem se koná u kaple svatých Cyrila a Metoděje. V kapli si pak zájemci mohou prohlédnout výstavu lažáneckého betlému a historických fotografií Lažánek.

Jednou z mála nevánočně laděných akcí je multižánrový minifestival Semafor, který se v sobotu od čtyř hodin odpoledne koná v sále S2 Dělnického domu v Blansku. Na programu bude workshop zaměřený na tvorbu komiksu, taneční i hudební blok. Příchozí tak uvidí například step, orientální tanec, tanec se psem či hip hop. Hlavní organizátorkou je studentka střední školy uměleckomanažerské Lucie Hladíková, která minifestival pořádá jako součást svého maturitního projektu. „Chci jím zviditelnit různé mladé umělce," píše studentka v pozvánkách.