1. MUZEJNÍ NOC

Kdy? Pátek 19.00 – 24.00, sobota 18.00 – 22.00, neděle 14.00 – 17.00

Kde? Muzeum Blansko, Muzeum Boskovicka a Galerie Zwicker Boskovice, Obecní úřad Vísky

Figurální litina z blanenských železáren, chemická laboratoř barona Reichenbacha. Historická svítidla a lampy či historická zemědělská technika. To vše čeká na návštěvníky muzejních nocí. Ty pořádají v pátek a v sobotu Muzeum Blanska a Muzeum Boskovicka. To ve Vískách lákají v neděli na výstavu minerálů. Blanenská muzejní noc se opakuje po roční pauze. Loni se kvůli rekonstrukci zámku a muzea nekonala. Tentokrát však bude bez strašidel a pohádkových bytostí jako v minulých letech. „Nedávno jsme otevřeli několik nových expozic, které chceme lidem detailně představit. Takže letos kostýmované prohlídky se strašidly, pohádkovými bytostmi a historickými postavami na muzejní noci nechystáme," uvedla ředitelka muzea Eva Nečasová.

2. VELKÁ CENA

Kdy? Sobota 10.00

Kde? Letiště, Petrovice

Vozatajská soutěž spřežení, tahání těžkého nákladu a jízda na čas a přesnost s kládou. Tyto disciplíny nabídne v sobotu Velká cena Petrovic. Na tamním letišti budou soutěžit dvouspřeží a jednospřeží chladnokrevných koní. Soutěž je zároveň kvalifikací na mistrovství republiky. V Petrovicích se jede kvalifikace již podruhé. „Akci doplní bohatý doprovodný program. Občerstvení je zajištěno," píší v pozvánce pořadatelé Stáj Pavlů a obec Petrovice.

3. POCHOD ZA HŘEBENEM

Kdy? Sobota 6.00 – 10.00

Kde? Sokolovna, Boskovice

Na nohy nazout turistické boty, do batohu svačinu, termosku s čajem a hurá na výlet. Nebo nasednou na kolo. TJ Sokol Boskovice a Klub českých turistů pořádají v sobotu Pochod za sedmizubým hřebenem. Do terénu při něm vyrazí pěší i cyklisté už potřiadvacáté. Startuje se od šesti do desíti hodin ráno od boskovické sokolovny. Startovné je třicet korun.

Na turisty čeká v sobotu sedm pěších a čtyři cyklistické tratě. Nejkratší pěší trasa měří pět kilometrů a lidé si na ní projdou zajímavá místa přímo v Boskovicích. „Podívají se do muzea, synagogy, vystoupají na radniční věž a půjdou také na hrad," upřesnil za pořadatele Jaroslav Oldřich.

Cyklisté si mohou vybrat ze čtyř různě dlouhých tras. Na té nejkratší ujedou dvacet kilometrů. Nejdelší má sto čtyři kilometry. V cíli pochodu v boskovické sokolovně připraví pořadatelé občerstvení a pro zájemce také nocleh ve vlastních spacácích.

4. RYBÁŘSKÉ ZÁVODY

Kdy? Sobota 6.30

Kde? Rybník Olšovec, Jedovnice

Na háček napíchnout rohlík, bramboru nebo žížalu. Nahodit a čekat. Za chvíli se splávek potopí a na udici se třepotá macatý šupináč. Blanenští a jedovničtí rybáři pořádají v sobotu rybářské závody pro děti do patnácti let. Ryby se budou chytat na tamním rybníku Olšovec. Sraz závodníků je o půl sedmé ráno na výletišti Barachov. V sedm hodin se už začne chytat. „Konec rybářských závodů je v poledne. Občerstvení bude zajištěno," píší v pozvánce pořadatelé.

5. POUŤ DO JESKYNĚ

Kdy? Sobota 14.00 a 17.30

Kde? Císařská jeskyně, Ostrov u Macochy

Vsobotu se mohou lidé zúčastnit už třinácté pouti do Císařské jeskyně u Ostrova u Macochy nazývané také Moravské Lurdy. Dětskou mši budou duchovní sloužit od dvou hodin odpoledne a očekávaná slavnostní poutní mše začne o půl šesté odpoledne. Doprovodí ji dechová hudba Bivojanka z Jedovnic. Organizátoři upozorňují všechny hosty, že kvůli průchodu jeskyní musí přijít o patnáct minut dřív.

6. KONCERT SBORU

Kdy? Neděle 15.00

Kde? Evangelický kostel, Olešnice

Zdi evangelického kostela v Olešnici rozezní v neděli koncert pěveckého komorního sboru. Ve tři hodiny odpoledne tam vystoupí mužský sbor Vocatus Ecumenicus. Ten bude zpívat pod taktovkou Oldřicha Růžičky. V kostele zazní duchovní skladby, spirituály a upravené lidové písně. Lidé si poslechnou skladby od Janáčka, Younga či Halma. Vstupné na koncert je dobrovolné.