Boskovické Husí slavnosti jsou připomínkou toho, že tamní Židé kdysi vykrmovali husy a dodávali je na trhy do Vídně a dalších velkých měst. „Boskovické husy byly hodně ceněné," připomněl Ivo Legner z Kulturních zařízení města Boskovice, která jsou hlavním pořadatelem akce.

V sobotu i v neděli od devíti hodin ráno do šesti večer mohou návštěvníci zavítat na trh řemesel do parku u Zámeckého skleníku. „Nakoupí tam husí speciality, děti se mohou těšit na různé atrakce i živý koutek arboreta Šmelcovna. V Zámeckém skleníku si zájemci pochutnají na husí pečínce," vyjmenoval Legner. V muzeu bude nachystaná dílna pro děti, za muzeem výstava drobného zvířectva, na Hradní ulici zemědělské techniky a na Masarykově náměstí výstava aut.

V sobotu i v neděli v půl dvanácté začne v letním kině kulturní program. Tahákem toho sobotního bude vystoupení Bratří Ebenů. „Na pódium přijdou v půl čtvrté. Po nich se představí skupina Lucie revival," řekl dále Legner. V neděli ve dvě hodiny vystoupí Xindl X, ve tři pak budou vyhlášeny výsledky soutěže restaurací o nejlepší husí pečínku. Zatím jich je přihlášeno kolem dvaceti. Nedělní program zakončí koncert kapel Sto zvířat a U2 Desire Revival Band.

Zhruba pětkrát tolik zvířat, než zní název festivalové kapely, která zahraje v Boskovicích, nabízí Zoopark Vyškov. Ten má navíc po celý rok důvod k pořádné oslavě: připomíná si totiž půl století od svého založení. Původní zookoutek vznikl v dubnu 1965 díky zápalu tehdejšího dlouholetého pracovníka brněnské zoologické zahrady Zdeňka Sokolíčka. V sobotu si vedení zooparku výročí připomene Dnem zvířat. Zajímavý program je přichystaný na celý den. „Nabídneme třeba rytmickou dílnu, pak workshop žonglování a bubnování. Odpoledne zahraje divadlo Facka pohádku Tůdle a Nůdle, ještě předtím se od půl třetí koná jeden z hlavních bodů programu: křtění mláďat na paloučku u krokodýla. Konkrétně hříbat a dvou oslích hříbat," vyjmenovala pracovnice zooparku Hana Vymazalová, která má v atrakci na starosti vzdělávání.

Chovatelská chvilka na loučce u lam zase dětem nabídne možnost vyčesat poníky nebo jim vyčistit kopýtka. Zájemci se vyfotí i s velbloudy nebo se svezou na historickém kolotoči. „Velmi zajímavé bude sférické kino, které se bude odehrávat ve stodole Hanáckého statku. Děti budou ležet v obrovském stanu na polštářcích a budou koukat nahoru na film. Tematicky je promítání zaměřené na stromy a moře, takže animovaný snímek bude i vzdělávat. Kino je vhodné pro předškoláky až děti do asi čtvrté třídy základní školy," poznamenala Vymazalová. Doplnila, že chybět nebude ani malování na obličej nebo soutěže se zvířecí tematikou.

Ředitel Josef Kachlík, který stojí v čele zahrady už od roku 1991, sdělil, že už také vyšel almanach, který připomíná všechny důležité události v padesátileté historii. „Publikace je v prodeji na pokladně zooparku," řekl Kachlík.

Zvířátka budou hrát hlavní roli také při sobotní akci ve Svitávce na Blanensku. Tamní Divadelní spolek sněženky a machři pořádá oslavu Světového dne zvířat. „Ve dvě hodiny odpoledne se sejdeme na náměstí u kašny. Společně půjdeme k chovatelům na Labuť a Sasinu. Na ranči u Peňázů budou pro děti připraveny soutěže a sladké odměny," pozvala Marcela Dyčková z divadelního spolku. Zájemci mohou zvířátkům k jejich svátku vzít pečivo, ovoce a zeleninu. O léčbě zvířat popovídá veterinář Leopold Šaršon. „Pokud bude foukat vítr, pustíme si i draky, na závěr akce bude táborák s opékáním párků," dodala Dyčková.

Svitávečtí však na sobotu chystají ještě další program. A to dýňovou slavnost s lampionovým průvodem a stezkou odvahy. Začátek je v šest hodin večer v parku městyse. „Připravené budou hry, soutěže, dýňové a podzimní dobroty i něco teplého na zahřátí," vyjmenovala místostarostka Svitávky Miroslava Holasová.

Vystěhování třiatřiceti obcí z vojenského újezdu Březina si připomenou v Rychtářově na Vyškovsku. Vzpomínková akce k návratu obyvatel Drahanské vrchoviny se uskuteční po oba víkendové dny. Vždy od desáté hodiny dopoledne. „Je to sedmdesát let od návratu lidí zpátky do vystěhovaných domovů. Oživit historii chceme mimo jiné za pomoci dobového průvodu obcí, který začne hodinu po nedělním obědě. Letos v něm navíc budeme mít historický automobil, u hřbitova pak odhalíme pamětní desku," oznámila organizátorka vzpomínkové akce Kristina Jarmarová s tím, že k vidění bude i třeba výstava o četnictvu na Vyškovsku.