1. ZÁVODY DRAČÍCH LODÍ

Kdy? Pátek, od 12 do 19.30, sobota od 8.30

Kde? Letovice, přehrada Křetínka

Dračí hlava na špici, dračí ocas na zádi. Jednašedesát dračích posádek se utká v pátém ročníku letovického závodu Křetínka Cup fest 2014. Akce vypukne v pátek.

Závod organizuje Tělovýchovná jednota Sokol Letovice. „Zváni jsou všichni. Ať přijde každý, kdo má rád rozvířenou vodní hladinu a napínavý závod netradičně vyhlížejících lodí," uvedl ředitel závodu a starosta Letovic v jedné osobě Vladimír Stejskal.

Letos se na hladině přehrady Křetínka utká pětapadesát amatérských týmů. Z nich jsou čtyři ryze ženské a jeden je složený z dětí, které pojedou kratší trasu. „Dalších šest posádek jsou poloamatéři. Posádku lodi tvoří nejvýše dvaadvacet lidí včetně bubeníka a kormidelníka. Kormidelníka dodá pořadatel," doplnil Stejskal. V pátek se od dvanácti hodin až do půl osmé večer uskuteční tréninkové jízdy. Samotné závody začnou v sobotu v půl deváté ráno. Uzavře je v neděli závod lodí v kategorii Grand Prix.

Program bude pestrý. „V pátek po celé odpoledne a večer mohou diváci zhlédnout tréninkové jízdy v místě závodů. V sobotu v osm hodin ráno začne porada kapitánů. Od devíti do čtyř poměří své síly závodníci na trase dlouhé dvě stě metrů. Od čtyř hodin odpoledne se utkají v kilometrovém závodě s otáčkami," přiblížil detaily Stejskal. Vyhlášení vítězů se uskuteční od osmi hodin večer na Dragoun party u hasičské zbrojnice, kterou hudbou doprovodí skupina I.U.CH Letovice. Kromě závodu lodí se návštěvníci mohou těšit na ukázku vojenské akrobacie nad přehradou či vystoupení Leteckého klubu Letovice.

2. MUZIKÁLOVÁ JESKYNĚ

Kdy? Neděle, 17.00

Kde? Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně se v neděli promění v koncertní síň. Písně z české i světové muzikálové scény tam zazpívají studenti muzikálového herectví Janáčkovy akademie múzických umění Brno s hostem Lukášem Vlčkem, který měl role například v muzikálech Kočky, Bídníci, Funny Girl či Papežka. Koncert začíná v pět hodin odpoledne. Zájemci musí počítat s tím, že při koncertu budou stát a že teplota v jeskyni se pohybuje kolem sedmi až osmi stupňů Celsia.

3. BENEFICE V ISARNU

Kdy? Sobota, 10.00 až 17.00

Kde? Letovice, archeopark Isarno

Dlouho byl opuštěný, ale nyní pomalu ožívá. Archeopark Isarno v Letovicích má od loňského roku v pronájmu sdružení Keltoi, které tam opět začalo pořádat akce. Letos již čtvrtá, s názvem Koně Keltů a silácké hry, se uskuteční v sobotu od deseti do pěti hodin odpoledne.

Akce bude benefiční. „Výtěžek poputuje na podporu obnovy Isarna," uvedl vedoucí Keltoi Václav Horák. Členové sdružení si podle něj budou například povídat s návštěvníky o koních. „Ukážeme jim, jak Keltové cvičili koně tak, aby se nebáli bojů. Dozvědí se také, jak vypadal výcvik keltského bojovníka," pozval Horák.

Program si mohou na vlastní kůži vyzkoušet i samotní diváci. „Pro děti i dospělé připravíme soutěže. Například hod kamenem a kládou nebo lovení kance, což bude hod oštěpem na cíl. Děti si kromě toho budou moci vyrobit mouku, upéct si placku či zašermovat mečem," přiblížil vedoucí sdružení.

4. KROJOVANÉ HODY

Kdy? Neděle, od 13.00

Kde? Bedřichov

Krojovanými hody budou o víkendu žít lidé v Bedřichově. Tradiční program začne už v sobotu. V jednu hodinu odstartuje zvací průvod stárků a stárek, který projde celou obcí. Hlavní program se uskuteční v neděli. V jednu hodinu vyjde průvod stárků Bedřichovem. Všichni se pak sejdou pod májí, kde ve tři hodiny začne ortel nad beranem. V půl čtvrté bude následovat moravská beseda a pak zatančí malé děti z kroužku Trojlístkáček. Hody vyvrcholí hodovou zábavou, při níž k poslechu a tanci zahraje Brťovská šestka.

5. DOBÝVÁNÍ HRADU BOSKOVICE

Kdy? Sobota, od 10.30

Kde? Boskovice, areál hradu

Zažít atmosféru středověké bitvy můžou návštěvníci na boskovickém hradě. V sobotu tam občanské sdružení Rytíři Země Moravské pořádá dobývání boskovického hradu. Návštěvníci budou svědky hned tří bitev. První začne o půl jedenácté na vnitřním nádvoří, druhá bitva se odehraje u hradní brány ve dvě hodiny odpoledne a akci šermířská skupina završí zápolením před hradem ve čtyři hodiny odpoledne. O hudební zpestření se postará soubor Weytora, který se zaměřuje na interpretaci středověké hudby. Pro děti organizátoři připraví různé soutěže.

LEONA PAROULKOVÁ

ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI