Město pak pronájmem a následným prodejem pozemků získá kolem 150 milionů korun. Ty chce použít jako jeden ze zdrojů na projekt nových lázní. „Firmy dokončují geologické průzkumy a zaměření. Připravují projektovou dokumentaci ke svým stavbám. Některé budou žádat o společné povolení. Stavební povolení by chtěly získat do poloviny letošního roku. K zahájení výstavby by pak mělo dojít ve druhé polovině roku. Aktuálně se řeší také přeložka kanalizace a přístupové cesty,“ řekla Deníku mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Farmář Zdeněk Slouka končí. Prodává hospodářství v Rájci-Jestřebí a popluje do Černého moře.
Farmář z Blanenska končí. Pouští hospodářství a popluje do Černého moře

Ve Vojánkách se chystají stavět společnosti Dekinvest, Blata a společný záměr pak mají firmy Metalkovo a Chemoplast. Na zmíněné ploše má vzniknout například půjčovna stavebního nebo zahradního nářadí a strojů nebo prodejní centrum pro dům zahradu. Dále nový provoz strojírenské výroby a výroby plastových produktů. Firma Blata v průmyslové zóně plánuje novou montážní a skladovací halu, kde bude i vývojové centrum. Se strojní výrobou s dominancí CNC strojů včetně robotů. „Kromě motorek a minibiků se zaměříme na výrobu pro letecký a obranný průmysl,“ sdělil již dříve majitel firmy Pavel Blata.

Průmyslová zóna na severním okraji Blanska začala vznikat v roce 2003. Město si na technické vybavení vzalo úvěr ve výši třiceti milionů korun, další čtyři zaplatilo z vlastní pokladny a zbytek, víc jak dvaadvacet milionů, pokryly dotace. Druhá etapa výstavby pokračovala o pět let později. Má plochu přibližně 13,4 hektarů. Nyní v ní funguje devět firem, které zabraly asi dvě třetiny rozlohy.

NEUNIKLO VÁM? Sbírka pro záchranáře z Blanenska: utrpěl cévní mozkovou příhodu

Do sbírky pro záchranáře Zdeňka Mikulu z Blanenska přispějí dárci od středy třetího dubna.
Sbírka pro záchranáře z Blanenska: utrpěl cévní mozkovou příhodu