Objednání na vyšetření na bezplatné telefonní lince, kupón na občerstvení v nemocniční kantýně či zcela nová mamární poradna. Tyto novinky připravilo vedení blanenské nemocnice pro ženy, které přijdou na preventivní vyšetření rakoviny prsu. Na vyšetření navíc mohou nově zcela zdarma přijít i ženy od pětatřiceti let a dále bez omezení věku.

„Pojišťovny toto vyšetření platí až od pětačtyřiceti let. My budeme vyšetření provádět i pro mladší ženy, protože i u nich se může toto onemocnění objevit,“ zdůvodnil ředitel nemocnice Milan Klusák. Dodal, že nemocnice bude ženy, nejen z Blanenska, informovat pomocí letáků, které by měly dostat do poštovních schránek. Po vyšetření na mamografu každá žena dostane také poukaz na občerstvení v nemocniční kantýně. „Tam si mohou zpříjemnit čekání na výsledky vyšetření,“ řekl Klusák.

Nemocnice zřídila i bezplatnou telefonní linku, kam se ženy mohou kdykoliv objednat na vyšetření nebo se dotazovat. Screeningová mamografická vyšetření v Blansku provádí kvalifikovaný personál, jedna z lékařek má za sebou více než patnáct tisíc mamografických vyšetření. „Ženy nebudou na vyšetření čekat déle než měsíc.

Objednací doby jsou přitom v jiných zdravotnických zařízeních dvou až tříměsíční,“ podotkl ředitel nemocnice. Novinkou v nemocnici je rovněž mamární poradna, v níž ordinuje každé úterý odpoledne odborný lékař. „Chceme také, aby se o pacientkách rozhodovalo přímo zde v nemocnici, proto připravujeme, společně s odborníky z Brna a boskovické nemocnice zřízení mamární komise, která bude rozhodovat o postupu léčby v případě zjištění onemocnění prsu,“ řekl Klusák.

IVA ŠEBKOVÁ KAROLÍNA OPATŘILOVÁ